in

Urojmë 100 vite me shëndet,lumturi e krijimtari te mbarë për poetin e Medarit Mufit Çeli

Poeti nga Medari i Picarit Mufit Çeli sot ka Ditelindjen. E urojme dhe 100 vite me shendet e lumturi ne familje!

Mufiti me profesion eshte ushtarak dhe siç do punen e detyren do dhe poezine. Poezia per te eshte dashuri dhe pasion, eshte fjale e shpirtit qe kendon per fshatin dhe krahinen, per gjethet e vjeshtes dhe boren e dimrit, per Kuroren Labe, ngjarje e personazhe te krahines etj.

Mufiti eshte autor i disa botimeve me vjersha, me liber te pare

This image has an empty alt attribute; its file name is 78593718_128383591951330_6814232543026479104_n-1.jpg

… e te tjera ne vazhdim.

Nga viti 2001 ai eshte dhe drejtues artistik i grupit polifonik te njohur Kurora Labe dhe eshte krenar qe tekstet e tij kendohen nga korifejte e ketij grupi dhe grupet e tjera polifonike te krahines se Laberise si Grupi Ergjëria,Grupi Argjiro,Grupi Kolonja e Kurveleshit ,Grupi i Lazaratit ,Grupi Djemte e Delvinës,Grupi i Kardhiqit,Grupi i Prongjisë,Grupi i Kaparjelit ,Grupi Bilbilat ne shtegëtim…etj.

This image has an empty alt attribute; its file name is 78638461_124820512307638_2941119065143377920_o-1024x1016.jpg

Per kenaqesine tuaj, nga albumi poetik i Mufitit, ne Diten e Tij te Lindjes zgjodhem nje nga krijimet e ketyre diteve:

Atje ku nuk u lendova

E shijova buken that

Ku endrrat kam shkruar

Ku bera gjumin rehat

Ku nuk jam lenduar

Atje ku nuk u lendova

Neper gur e balte

Me puthen dhe u qortova

Buka thate, mjalte

Eca ne udhet e ngushta

Ne shkurre dhe gur

Me dhembshuri shpirtin mbusha

Nuk u lodha kurre

Cdo dit ne shi dhe ne ere

Shkonim per ne shkolle

Ne dimer dhe ne pranver

Me ca palo sholle

Te lagur te plevitosur

Prap ne shkolle shkonim

Fukarallek i pasosur

Por kurre nuk mungonim

Zoti na mbajti me hater

Lendina per lodra

Sikur rritur ne nje vater

Si vellezer, motra

Loznim tok vajza e djem

Me nje top llastiku

Kenaqej mund ta them

Edhe me nevriku

Kolonjar dhe Medariot

Shkollen ne Picar

Humelic dhe Shtepeziot

Sa femij te mbare

Canta e librave s’u plak

Cantë doku e vjeter

E ruajta me merak

Per vellane tjeter

Jeta udhet ka ndryshuar

Te larguar jemi

Si nje ditar i pa shkruar

Ne kujtes i kemi

Canten, mesues e libra

Mi kthe dhe nje her

Shoqe , shok dhe ato dimra

Se do me besh nder.

What do you think?

Written by admin

Erdhën drutë!-Dimër të mbarë për të gjithë!

Ja si vepronte shoferi i vjetër Vehip Jupi me udhëtarët!