in

Urim per grupin folklorik” Gurra e Picarit” qe sot ka Ditelindjen, krijuar ne vitin 1991

Sot me 10 mars grupi folklorik” Gurra e Picarit” ka Ditelindjen, krijuar ne vitin 1991.

Nje urim i perbashket per diten e shenuar qe mbart nje histori shume vjecare dhe qe ne taban ka historine shekullore te kenges labe, ka ata qindra kengetare te saj qe e kane nderuar ne fshat, ne krahine , ne qytet e ne Kryeqytet, se kenga “ Gurra e Picarit” eshte me emer , i ka kapercyer edhe kufije e vendit, perfaqesuese edhe ne festivale nderkombetare.

Njihen korifejte e saj te djeshem e te sotem. Ata qe nuk rrojne jane te kujtuar dhe te paharruar, bene histrori me zerin dhe fjalen e tyre. Te sotmit kane marre e po percjellin ate folklore aq te pasur qe buron ne shpirtin e cdo picarioti dhe banore i krahines dhe jo vetem.

What do you think?

Written by admin

Blendi Gonxhja: Pranvera n’RETRO po vjen!

Gezuar Diten e Veres!