Parashikimet Finale për France - Kroaci, Kush Mendoni se do e Ngrejë Kupën e Botës 2018?!

Sot është beteja e madhe evropiane për të vendosur se kush do të jetë kampion kurorëzues, ndërsa Franca dhe Kroacia do të ndeshen në finalen e Kupës së Botës 2018 në stadiumin Luzhniki në orën 17:00.

Franca mundi Belgjikën 1-0 për të shkuar në finalen e Kupës Botërore 2018, ndërsa Kroacia mposhti Anglinë 2-1 në kohë shtesë. Franca hyn në finalet e Kupës së Botës 2018 si -110 favorizues të parave, që do të thotë që do të duhet të blesh 110 dollarë për një fitore franceze për të fituar $100. Kroacia po shkon në shanset +360 të Kupës së Botës (rrezikon $ 100 për të fituar $ 360), ndërsa një barazim në rregullore rikthen +230. Në bastin me dy radhë, në cilin vend fiton drejt, Franca është -250 dhe Kroacia është +200. Over-Under për totalin e shënuar në finalen e Kupës së Botës 2018 është 2.

Para se të hidhni bastet në finalen e Kupës së Botës 2018 për Francën kundër Kroacisë, ju duhet të shihni se çfarë ka për të thënë eksperti i futbollit evropian David Sumpter.

Sumpter është një matematikan i cili shkroi “Soccermatics”, një libër që shpjegon sesi funksionon matematika brenda sportit. Së bashku me analistë të tjerë me përvojë, Sumpter ka zhvilluar modelin e fuqishëm të Soccerbot.

Soccerbot lexon parashikimet aktuale dhe të gjitha të dhënat e performancës së ekipit, llogarit pika kryçe dhe parashikon ndeshjet e ardhshme. Në gati tre sezone që nga fillimi i tij.

Modeli po shkatërron fazën e eliminimit të Kupës Botërore. Ai fuqimisht e rekomandoi Kroacinë me +135 kundër Anglisë në gjysmëfinalet. Rezultati: Kroacia vulosi biletën e vet në finalen e Rusisë 2018 me një fitore emocionuese 2-1.

Ai gjithashtu parashikoi saktë barazimet për Spanjë-Rusi (+280), Kroaci-Danimarkë (+225) dhe Angli-Kolumbi (+215) dhe ishte teresisht me Francën per te mundur Uruguajin e për të arritur në gjysmëfinalet, për të mos përmendur Brazilin dhe Belgjika te kalonte në raundin tjeter.

Tani, Soccerbot ka grumbulluar numrat, ka analizuar shanset e Francës kundra Kroacisë dhe është mbyllur në zgjedhjet e saj. Ne mund t’ju themi vetem se modeli parashikon 2 gola, por loja e saj shumë më e fortë është në vijën e parave.

Modeli e njeh Kroacinë të kualifikuar për finalen e parë të Kupës së Botës së FIFA-s në paraqitjen e saj të pestë në turne. Kroatët erdhën befasisht dhe mërzitën Anglinë e favorizuar në gjysmëfinale të së mërkurës që u vendos në kohë shtesë. Kroacia u bë skuadra e parë që luajti kohë shtesë në tri ndeshje të Kupës së Botës që nga Anglia në vitin 1990.

Kroacia zbriti në fillim, por barazoi pas golave ​​të dytë të Ivan Perisic për të detyruar kohë shtesë. Perisic tani është përfshirë në 10 gola në turnetë e mëdha për Kroacinë (gjashtë gola dhe katër asistime).

Modeli gjithashtu e di se Franca hyn në finalen e Kupës Botërore 2018 me një ton besimi pasi mundi Argjentinën (4-3), Uruguaj (2-0) dhe Belgjikën (1-0) në tri ndeshjet e fundit.

Kylian Mbappe ka qenë yll i sprapsjes për Francën në Rusi 2018, duke u bërë vetëm adoleshenti i dytë për të shënuar gola të shumta në ndeshje në Kupën e Botës.

Megjithatë, ka qenë prania e veteranëve si Antoine Griezmann që çoi në paraqitjen e tretë të Kupës së Botës. Griezmann është përfshirë drejtpërsëdrejti në 13 gola të fundit të Francës, të shënuara në turnetë e mëdha, me nëntë gola dhe katër asistime.

Kjo do të jetë finalja e dytë e radhës e turneut të madh të Francës pas Euro 2016, kur Les Bleus u rrahën nga Portugalia në kohë shtesë.