in

Sot urojme per ditelindjen komandantin e Qafes se Pazarit, dikur komandant brigade ne Tropoje, Bashkim Babameton

Sot urojme per ditelindjen komandantin e Qafes se Pazarit,ushtarakun e njohur, dikur komandant brigade ne Tropoje, Bashkim Babameton.

 

Me shtepi ne Qafe te Pazarit, tek ish posta e dikurshme, burri i vjeter i Pazarit, Bashkim Babameto, sot ka ditelindjen dhe ne e urojme:
Ta gezoje, me shendet e jete te gjate!

‘He mo komanfdant, si u gdhive?”
“Mire mo, si u gdhive ti, te gjithe mire?’

Ne zemer te Pazarit qe e ka si avli te shtepise, cdo mengjes merr e jep pershendetje shoqeruar me buzeqeshjen e pandare per shoket e miqte dhe me pas, takime me “doren’ e tij per kafe e ndonje gote tek Cocoli ose Totoni, shoqeruar me kujtime.

Bashkim Babameto ka shume per te thene si ushtarak , me detyra te rendesishme deri dhe komandant brigade ne Tropoje ku sherbeu disa vjet.

Dhe kjo foto e viteve te shkuara, shoqeruar me shenimin e studjuesit ushtarak Gani Elezi, qe ka shkruar disa libra per aktivitetin e ushtrise ne ato vite, te njesive dhe reparteve, flete shume edhe per  ushtarake dinjitoz, burra te nderuar e familjare te mire…

Ne plan te pare majtas Bashkim Babameto dhe Gani Elezi, dy ish koleget dhe miqte e mi te dashur, shkruan Gani Elezi.

Pas viteve ne Tropoje, sherbim ne skajin me verior te Shqiperise, ne vendet me te veshtira, Bashkimi kthehet ne Gjirokaster po ne nje detyre tjeter te rendesishme, deri diten qe doli ne pension.

Bashkim, Gezuar ditelindjen! Edhe 100 vite me shendet e gezime ne familje!

What do you think?

Written by admin

Keto dite pranvere fshati Sotirë ne Dropullin e Sipërm i stolisur si ne dite feste

Arben Ristani, demokratet jane krenare se kane duruar me dinjitet nje opozite te veshtire 8 vjecare, por…