in

Si te pergatisim brodon qe gjyshet e bejne aq te mire…

Koncentratet e perimeve jane ata qe u japin shume shije gatimeve dhe supave qe pergatisim, por sipas studimeve perberesit e tyre jane te dyshimte dhe perbehen nga nje sasi e madhe kripe.

Prandaj, e mira eshte ti pergatisim ato ne shtepite tona, vetem me perime dhe aroma natyrale. Githashtu koncentratet e bere ne shtepi jane me te shijshem dhe te pershtatshem edhe per persona me intoleranca te ndyshme.
Kjo qe ne te gjirokastraonline po ju sjellim eshte nje menyre shume interesante dhe natyrale

Gjithmone ne gjate pergatitjes se ushqimeve dhe kur presim perimet per te pergatitur sallatrat ose gjellen bishtat ose lekuren e tyre te papaster e hedhim poshte. Dietologet na keshillojne te mos e bejme. Ne leter kuzhine te pastruara mire duhet te fusim bishtat e hudhres te majdanozit te qepes ose te perimeve qe ne kemi me shume qejf. Ti ruajme ne frigorifer per nje muaj. Ne fund ti ziejme ne uje pa kripe. Ujin e perfituar ta hedhim ne kubike akulli dhe ta leme ne frigorifer derisa te ngrihet. Kur te gatuajme mund ta hedhim ne supe ose ne gjelle. Ka shume vlera ushqimore gjithashtu eshte dhe i pergatitur ne shtepi me kujdes nga perime te fresketa bio.

What do you think?

Written by admin

Freskohuni ne keto dite te nxehta me kete sallate gjithe ngjyra

Njihuni me librin “Dokumente dhe dorëshkrime të Ali pashë Tepelenës” në dy vëllime me autor prof. dr. Irakli Koçollarin