in

Si Arriti Hungaria te Prodhoje Veren me te Shtrenjte ne Bote!

Nuk ka asnjë dyshim se vera e mirë vjen me një çmim te kripur, por 40,000 dollarë per nje shishe vere duket cmenduri apo jo?

Sidoqoftë, hungarezët qe merren me prodhimin e veres Royal Tokaji thonë se edicioni i tyre i kufizuar i Essencia 2008 është i vlefshëm në çdo qindarke te shpenzuar.

Krijuar nga artisti hungarez James Carcass, vetëm 20 nga llojet unike prej 1.5 litrash ekzistojnë, 18 prej të cilave u hodhen ne treg vitin e kaluar.

Ajo u përshkrua si “vera më e shtrenjtë në botë” në kohën e lancimit të saj ose vera më e shtrenjtë e hedhur në shitje në vitin 2019.

Rreth 11 tashmë janë shitur, kështu që mesa duket Royal Tokaji do të shesë shtatë të mbeturat para datës së skadimit në 2300.

Por çfarë e bën kaq të vlefshme këtë vere vintage të veçantë?

‘Mrekullia e natyrës’

Essencia është bërë në rajonin e verës Tokaj të Hungarisë, e vendosur në veri-perëndim të Budapestit, e cila shërben si një udhëtim ditor popullor për udhëtarët që vizitojnë kryeqytetin.

Vetëm rrushat më të mirë aziatikë përdoren për Essencia, e cila është bërë tërësisht nga lëngu i manave të aszú (verërat e tjera të prodhuara në rajon kanë një verë bazë të shtuar për të holluar ëmbëlsinë e tyre).

Vizitorët mund të organizojnë turne private të verës, të vendosura rreth një makine dy orë e gjysmë nga Budapesti, në mënyrë që ta shijojnë atë.

“Essencia në vetvete është një mrekulli e natyrës”, thotë Orsi Szentkiralyi, një profesionist i verës hungareze me bazë në Londër. “Kerkon perkushtim shumë intensiv te punës dhe kërkon shumë vite punë të kujdesshme në bodrum.

“Ai arrin vetëm disa gradë alkooli por ka shumë ëmbëlsi natyrale. Eshtë aq e pasur sa zakonisht shërbehet në një lugë në vend të gotës.”

Essencia mund të prodhohet vetëm në vite me kushte pak a shumë të përsosura të motit. Dhe viti 2008 shënoi një vit veçanërisht mbresëlënës.

Duhen rreth një kilogram rrush aszú “tepër të pjekur” për të prodhuar vetëm një lugë çaji, ndërsa rreth 20 kilogramë rrush të grirë në manaferrat e aszú kërkohen për një shishe verë 37.5 centilitër, e cila zakonisht përmban rreth 3% alkool.

Edhe pse shumë procese janë të përfshira në mbledhjen e rrushit, procesi i fermentimit është relativisht i thjeshtë, pasi “thjesht e fusni ne shishe dhe e lini aty”.

What do you think?

Written by admin

Kujtesë/ Dashuri, Mirënjohje dhe Nderim për Mësuesit !

Niseni pranveren me nje lule ‘Azalea’