in

Shën Valentini në Lokalin Nisea të Bregdetit të Megaras festohet me Këngët e Juli Çenkos dhe Këngëtarëve…

Shen Valentini ka kaluar ne nje atmosfere shume te gezuar mes kengeve te bukura qe ka kenduar kengetarja e njohur gjirokastrite Juli Çenko, e mireseardhur ne lokalin Nisea ne bregdetin e Megaras, se bashku dhe me kengetaret Edmond Muho,tiransin Arben Sinani,kengetarin tepelenas Erind Xhaferi.

Per pjesemarresit e mbledhur ne festen e Shen Valentinit, Juli Çenko kendoi kenget e saj aq te njohura per publikun e gjere ne Shqiperi, Greqi etj me motive nga mjedisi i qytetit te saj, Gjirokastra, duke sjelle aty copeza nga lirikat e dasmes gjirokastrite, etj.

Sic shkruan Kleanth Çuçi,u duartrokit per interpretimin dhe mori vleresime per zerin e saj brilant qe te “ kujton kengetaren e madhe tropojane Fatmira Breçani, mbesen e saj Agnesa Breçanin.”

Atmosfere te gezuar dhe mbreselenese lane tek pjesemarresit ne mbremjen e organizuar edhe kengetaret e tjere po aq te njohur e te mirepritur ne qytete te ndryshme te Greqise nga familjet shqiptare te merguara.

Kete mbremje te gezuar e sponsorizoi dhe mori urime e falenderime nga te pranishmit,Nikolla Malaj per zgjedhjen e kengetareve dhe repertorin e pasur me tematike kengesh te preferuara dhe te pelqyera.

Festa u mbyll me urimin dhe me pas te takohemi ne evente te tilla te gezuara.

What do you think?

Written by Admini

Bakllavaja e Famshme Turke/ Mirë për ta Ngrënë po e Përgatisni Dot?!

Kur Je Larg Dhe të Merr Malli për Shtëpinë e Jetës…