in

Sfida Kiki – Dy indianë fermerë marrin famë botërore me kërcimin e këngës Kiki nga Drake.

NEW DELHI – Fermeret e orizit të monsonit të Indisë jugore mund të jenë vende të lodhjes së pamëshirshme.

Por nuk është kështu për dy fermerë nga një fshat i vogël që kanë kërcyer ne rrugën e tyre për famë botërore me kënaqësi në një fushë me oriz të njomur si pjesë e manisë të vallëzimit në internet të quajtur Sfida Kiki.

Një video prej 38 sekondash e dy burrave që spërkatnin me këngën hip-hop në sfond, ndërsa rine pas qeve të tyre me baltë, janë parë miliona herë në mbarë botën.

Fama e tyre u rrit në fundjavën e kaluar pasi Trevor Noah, mikpritës i “Daily Show”, postoi videon e tyre në llogarinë e medias sociale, duke thënë,

“Unë mendoj vetëm që ata e fituan sfidën Kiki”.

Sfida Kiki është një nga ato ndjesi misterioze në internet që mund të lënë gjeneratat e ardhshme me kruarje te kokave te tyre.

Sfida filloi muajin e kaluar me lancimin e këngës “Në ndjenjat e mia”, nga raperi kanadez Drake.

Ai këndon: “Kiki, më do mua? Po nget makinën? Thuaj që kurrë nuk do të largohesh nga unë. “

Një komedian me emrin Shiggy më pas postoi një video të vetes duke kërcyer në mënyrë të zhurmshme kete këngë në një rrugë të braktisur natën, me një triko të kuqe dhe kjo video mori dhene ne internet.

Në të gjithë botën, njerëzit filluan të bejne videot e tyre duke vallëzuar me këngën në publik. Ajo u bë një sfidë dhe shume njerez të famshëm u futën ne loje. Një yll i NFL-së, Odell Beckham Jr. i New York Giants, e bëri atë në anën e një rruge kodrinore.

Do Smith mori një hap më tej, duke ngjitur një urë në Budapest për të kërcyer në majë të saj. “Nuk ka asnjë mënyrë se kjo është e ligjshme”, thotë ai ndërsa ngjitet.

Videot dolën nga njerëzit që largoheshin nga makinat që po lëviznin ngadalë dhe kërcenin pranë tyre në rrugë, sa nuk mund të ndalonin vetveten. Disa njerëz u lënduan dhe agjencitë e zbatimit të ligjit në mbarë botën i nxitën njerëzit të ndalonin.

Në Indi, ku një video kompilimi tregon burra dhe gra të rinj në të gjithë nënkontinentin duke marrë sfidën, policia e Mumbait paralajmëroi qytetaret.

Shkruani ne Google Anil Geela, 24 dhe Pilli Tirupati, 28 vjeç, nga një fshat i quajtur Lambadipally, ku nuk ka rrugë të asfaltuara dhe stacioni më i afërt hekurudhor është milje larg. Videoja e dy fermerëve që lëkunden stendat e tyre pranë një grupi buajsh, ka qene i papërmbajtshëm. Ndërsa ata kërcejnë në baltë të thellë deri te kyçi i këmbës, ata kurrë nuk ndalojnë lërimin e kallamishtës.

Krahasuar me shumicën e videove më të hershme të bërë në rrugët e qytetit, Lambadipally duket si një univers tjetër.

Ndoshta, mendoi ai, sepse askush nuk po bënte Sfidën Kiki në “mënyrë inovative në fshat”.

Që atëherë, zoti Geela, një “aktor” që aspiron famen e që ka bërë shumë video në YouTube (dhe fermat oriz për të ndihmuar familjen e tij), është ftuar në studiot televizive për intervista dhe debate.

“Prindërit e mi ndjehen shumë të lumtur duke na parë në TV,” tha ai.

Dhe tani ai ka një emër të ri: Kiki Anil.

Pas pak ju tregojme edhe videon… 🙂

What do you think?

Written by admin

Ura tjetër që Rrezikon të Shembet dhe që Duhet të Mos Kaloni!

An Introduction to French Cuisine Or Why Snails As Food