in

Rrobaqepesi gjirokastrit qe ne pune nuk perdor metrin se ka syrin preçiz!

 

 

Ai eshte Miri Çene, djali i Duros, mjeshtrit te paharruar te punimit te floririt dhe argjendit, qe punoi nje jete ne nje nga dyqanet e Pazarit te Gjirokastres.

Miri ka vite qe  ushtron profesionin e  rrobaqepesit. Per  per cdo lloj veshje, ben edhe modelin edhe qepjen po dora dhe syri i ze me shume kostumet, pantallonat dhe kemishet. Ato i pikon thone klientet e tij disa nga te cilet kur duan te veshin nje gje te re, nuk i ndahen edhe sot qe ka lene dyqanini e Pazarit dhe ka zbritur ne lagjen me te madhe te qytetit, ne 18 shtatori. Ka me siguri nje arsye pse e ka bere kete levizje.Ndoshta per te qene me afer klienteles qe eshte shumice ne kete lagje.

Edhe ketu me klientele dhe vleresime. Sic quhej Njeshi i Pazarit i tille vleresohet edhe ne kete lagje jo vetem nga shoqeria e tij por dhe ata kliente qe porositin nje veshje per here te pare.

Miri komunikimin me klientet e mban te “ndezur” edhe ne faqen e tij ne fb ku ‘dora” e tij, miqte, e vleresojne edhe me perkufizime si keto:

-Nuk ke  nevoje te masesh ti o usta.Nuk te duhet metri se ke syrin preçiz.

-Kujdes usta se mos besh ndonje gabim!

-Bukur,bukur,po porosine time kur do ta mbarosh?

-Kujdes masat o Çene!

-O,te qafsha kemishat ,qe ne kohen e qepes,bej shaka,djale trendi je!

-S`ka faj se sia ke vene metrin !

-Pershendetje Miri! Gezohem qe te shikoj ne forme te shkelqyer. Te perqafoj me mall!

-Njesh je !

-Qep dot te tavolina e vjeter se kam nje cop nga te npv?

-O Miri qep dot pa vene duart ne tavoline?

-Miri, te vene ne prove njohurite ,qep me sakoraf edhe ti se gjilperen nuk e shohin.

I dalluar ne zanat dhe humorin e pranuar ne marredhenie me shoqerine e tij dhe klientelen e gjere, qytetari i kulturuar gjirokastrit Miri Cene eshte sot nga perfaqesuesit me te mire ne mbajtjen dhe percjelljen e trashegimise te artizaneve te shkelqyer te Gjirokastres.

 

What do you think?

Written by admin

Urojmë gëzuar ditëlindjen dhe bekime për të gjithë ata që mbajnë emrin Andrea

Keni menduar per embelsiren e Vitit te Ri apo eshte shpejt akoma?