in

Pushimet ne plazhin e Subashit/ Si e kujtoni udhetimin me autobusin fizarmonike?

Ne keto dite te nxehta gushti, kur ne Gjirokaster pelcet dhe guri, na kujtohet linja e udhetareve 18 shtatori – Subash me autobusin fizarmonike. Emrat e shofereve qe punonin me dy turne nuk na kujtohen, po ca kohe ka punuar edhe shoferi Hasan Tushe qe ka hyre ne histori per rrugen e pare me autobusin fizarmonike qe e ngjiti nga postblloku ne sheshin e Çerçizit.

Linja e subashit, keshtu i thshnin, ishte e preferuar vecanerisht nga familjaret dhe ciftet qe pushonin nen hijen e repeve ndane ujrave te Drinos, shumica e pushuesve mbi Uren e Subashit.

Nuk ishte dhe keq. Pushohej pa leke,nen hijen e rrepeve dhe lahej ne ujrat e pastra te Drinos. Plazh me pak shpenzime se dreka merrej me vete ose disa drekonin tek klub restorant Subashi, pike e preferuar per shoferet ashtu dhe udhetaret qe qendronin per kafe , pinin freskuese, aranxhata dhe birre ne kriko.

Nuk e dime c`ndodh tani me plazhin e Subashit , nese frekuentohet!

Po dikur ishte ndryshe dhe , kush ka foto nga pushimet aty, ca me mire dhe ndonje foto te autobusit fizarmonike do t`i mireprisnim ne faqen tone.

Mendojme se do ishte mire, bashke me mallin e nostalgjine e shkuar , te shkohet perseri ne kete plazh ku vec pushimit ne diell e hije dhe larjes ne uje,e per kete nuk do bejne keq, se tani aty ka dhe restorante ku mund te drekosh me familjen dhe miqte.

What do you think?

Written by admin

Jani Sevo, mesuesi i njohur tani dhe peshkatar

Nga historiani Andre Llukani mesoni ato qe nuk dini per kishen e Shen Sotirit ne lagjen Pazar i Vjeter te Gjitrokastres