in

Provoni: Si behen qoftet sot, me buke  e pak mish apo vetem me mish?!

Si behen qoftet sot, me buke  pak mish apo vetem me mish?!

 

Pijedashesit e vjeter te Gjirokastres kane patur nje zakon.

Kur uleshin per nje gote porositnin edhe qofte, po nuk i vinin ne goje pa i provuar.

Po si i provonin do pyesni?!

Per t`i shijuar, as i coptonin me pirune dhe as i vinin  ne goje.

Fillimisht si me shaka i thoshnin kamarierit:

-Se mos kane buke?

-Jo mo c`ne , provoni dhe shijoni!-pergjigjej i sigurte kamarieri.

Prova ishte kjo:

Pa e vene qoften ne goje, merrnin nje pirune dhe shtypnin siperfaqen e qoftes. Nese qoftia hapej , ishte me buke, nese nuk hapej, edhe plumbi ti kaloje mbi te, ishte me mish.

Kjo ishte prova.

Kur qoftia me buke e pak mish shpreheshin „ qofte me hilera“ apo „ Merre me leng se mishi u mbarua“.

Provoni dhe ju sot nese nuk jeni te sigurte se cfare qofte hani, me buke e pak mish apo vetem me mish!

What do you think?

Written by admin

Mjeku i njohur Petrit Vargu i shpeton jeten udhetares ne avion

Urojme per ditelindjen mjekun e njohur Kosta Goga