in

Provoni “pjatën e fundit” me fasule, qepë e hudhra të njoma dhe një dopio

Tani themi se nuk eshte koha e fasuleve por gjirokastriti Namik Brahimi qe tani banon ne Florence te Italise na i kujtoi sot me foton qe ka hedhur ne faqen e tij.

Ja fotua dhe dicitura, mjaft e goditur:

SI VENE SOT ME KETE KOHE FASULET …ME QEPE TE NJOMA, PAK BUKE TE THEKUR E NJE DOPJO …

Folem me Namikun dhe na tha se sot ne Florence, Itali, ku banon prej vitesh, eshte kohe e keqe, me ere dhe shi, pa pushuar sic bie ne Gjirokaster dhe, ndersa ishte duke shetitur neper valet e internetit, gjeti kete foto me oxhak, me fasule e me menyne e thjeshte dhe e hodhi ne faqe, edhe per nostalgji e mall per shtepine, vendlindjen, Gjirokastren.

Nga kjo foto u nxitem edhe per te bere pak koment per fasulet qe, per shumicen shkojne ne dimer, po per te tjere ne cdo stine dhe tani ne pranvere.

Kjo do provuar, ashtu si ne foto, shoqeruar me qepe, po dhe ca hudhra te njoma shkojne , plus nje dopio.

Mbase do jete radha e fundit per kete vit, sa te dalin fasulet e reja, po ama mos harroni, ca frito qepe, ca hudhra dhe nje dopio, po jo me shume, rendoheni, nuk thone kot ne Gjirokaster, fasulet ta bejne barkun daule apo e kemi gabim?

What do you think?

Written by Admini

Kujtime të bukura nga jeta në kopshtin e femijëve të Pazarit të Gjirokastrës ku drejtoreshë ishte Shpresa Kozma

Në Greqi botohet Antologjia e Tregimit Ballkanik- Autor i projektit voluminoz është Satvors G. Dajos