Lamtumirë, Manolis Glezos! Heroi Grek qe Predikonte Marredhenie te mira me Shqiptaret!

Pak minuta me pare, Gazetari dhe studjuesi i njohur Gezim Basha, ka percjelle nje postim ne faqen e tij ne Fb per ndarjen nga jeta ne moshen 98 vjecare te Manolis Glezos .

Ja postimi i tij:

Pushoi se rrahuri zemra e madhe e Manolis Glezos, modeli me i madh moral i Ballkanit dhe krejt Europes se sotme, ikone e luftes se paprere per drejtesi sociale. Në skenen politike Greke ka qene perhere nje ze i dashur empathie per popullin Shqiptar. 16 nga 98 vitet e tij i ka kaluar në burg politik dhe internim. Per here te fundit u ndesh me policine në vitin 2012 duke protestuar—si djalosh 90 vjeçar—masat financiare represive te qeverise se kohes.

Në homazhin per kete ikone te pavdekshme te aktivistit politik, nje strofe nga poeti Bardhyl Londo, botuar rreth 30 vjet me pare,

Dhe ja mbi Ligavitos si mbi karrocen e Akilit,
Dielli —fytyre e Glezosit doli,
Mijravjeçaret nisin rrugen te sigurt,
Tungjatjeta, Manolis!

Ndersa ky eshte fjalimi historik i tij ne parlamentin Grek per marredhenie te mira mes dy popujve…

Fjalimi Historik i Manolis Glezos per Shqiptaret ne Parlamentin Grek

Ky eshte fjalimi historik per Shqiptaret ne parlamentin Grek i Heroit te Luftes Greke Manolis Glezos qe u nda nga jeta sot. Respekt dhe U Prehte ne Paqe! Gjirokastra Online

Posted by Gjirokastra Online on Monday, March 30, 2020

GjirokastraOnline