Kengetarja e famshme Fatmira Breçani:"Ne FFK, ne nje familje bujare gjirokastrite mesova fjalen liko(gliko)!"

Kengetarja e madhe tropojane Fatmira Breçani qe kengen tropojane , sic eshte shprehur ne emisionin E DIELL, e ka trashegim nga kengetarja me fame, “Artiste e Popullit”, Fatime Sokoli, solli kujtime edhe nga koha si pjesemarrese dhe tre here fituese me vend te pare ne FFK te Gjirokastres.

E pyetur per FFK te Gjirokastres, vleresoi organizimin e kesaj veprimtarie masive folklorike kombetare dhe shprehu fjalet me te mira per bujarine dhe mikepritjen e jashtezakonshme te familjeve gjirokastrite.

“ Ne nje familje mikpritese ku qendrova per darke aty mesova dhe fjalen liko(gliko).Me sherbyen me liko dhe une ju thashe qe ne ne Tropoje i themi recel dhe mbushim tasin po me sqaruan se glikoja eshte tjeter dhe sherbehet vetem per qerasje”, – tha ajo.

Nder te tjera ajo tha se,;

“ Pas perfundimit te Festivalit, isha ndër artistët e përzgjedhur për natën e madhe të këngës popullore, që zhvillohej në Tiranë.Kam kenduar edhe para Enver Hoxhes dhe ne vitet e demokracisë, edhe ne dasmen e vajzes te Doktor Berishes”.

Kengetarja e madhe tropojane eshte e lumtur qe kendon per te gjithe, me aktivite dhe lidhje te pandara me publikun shqiptar etj.