in

Parashikimet Finale për France – Kroaci, Kush Mendoni se do e Ngrejë Kupën e Botës 2018?!

Sot është beteja e madhe evropiane për të vendosur se kush do të jetë kampion kurorëzues, ndërsa Franca dhe Kroacia do të ndeshen në finalen e Kupës së Botës 2018 në stadiumin Luzhniki në orën 17:00.

Franca mundi Belgjikën 1-0 për të shkuar në finalen e Kupës Botërore 2018, ndërsa Kroacia mposhti Anglinë 2-1 në kohë shtesë. Franca hyn në finalet e Kupës së Botës 2018 si -110 favorizues të parave, që do të thotë që do të duhet të blesh 110 dollarë për një fitore franceze për të fituar $100. Kroacia po shkon në shanset +360 të Kupës së Botës (rrezikon $ 100 për të fituar $ 360), ndërsa një barazim në rregullore rikthen +230. Në bastin me dy radhë, në cilin vend fiton drejt, Franca është -250 dhe Kroacia është +200. Over-Under për totalin e shënuar në finalen e Kupës së Botës 2018 është 2.

Para se të hidhni bastet në finalen e Kupës së Botës 2018 për Francën kundër Kroacisë, ju duhet të shihni se çfarë ka për të thënë eksperti i futbollit evropian David Sumpter.

Sumpter është një matematikan i cili shkroi “Soccermatics”, një libër që shpjegon sesi funksionon matematika brenda sportit. Së bashku me analistë të tjerë me përvojë, Sumpter ka zhvilluar modelin e fuqishëm të Soccerbot.

Soccerbot lexon parashikimet aktuale dhe të gjitha të dhënat e performancës së ekipit, llogarit pika kryçe dhe parashikon ndeshjet e ardhshme. Në gati tre sezone që nga fillimi i tij.

Modeli po shkatërron fazën e eliminimit të Kupës Botërore. Ai fuqimisht e rekomandoi Kroacinë me +135 kundër Anglisë në gjysmëfinalet. Rezultati: Kroacia vulosi biletën e vet në finalen e Rusisë 2018 me një fitore emocionuese 2-1.

Ai gjithashtu parashikoi saktë barazimet për Spanjë-Rusi (+280), Kroaci-Danimarkë (+225) dhe Angli-Kolumbi (+215) dhe ishte teresisht me Francën per te mundur Uruguajin e për të arritur në gjysmëfinalet, për të mos përmendur Brazilin dhe Belgjika te kalonte në raundin tjeter.

Tani, Soccerbot ka grumbulluar numrat, ka analizuar shanset e Francës kundra Kroacisë dhe është mbyllur në zgjedhjet e saj. Ne mund t’ju themi vetem se modeli parashikon 2 gola, por loja e saj shumë më e fortë është në vijën e parave.

Modeli e njeh Kroacinë të kualifikuar për finalen e parë të Kupës së Botës së FIFA-s në paraqitjen e saj të pestë në turne. Kroatët erdhën befasisht dhe mërzitën Anglinë e favorizuar në gjysmëfinale të së mërkurës që u vendos në kohë shtesë. Kroacia u bë skuadra e parë që luajti kohë shtesë në tri ndeshje të Kupës së Botës që nga Anglia në vitin 1990.

Kroacia zbriti në fillim, por barazoi pas golave ​​të dytë të Ivan Perisic për të detyruar kohë shtesë. Perisic tani është përfshirë në 10 gola në turnetë e mëdha për Kroacinë (gjashtë gola dhe katër asistime).

Modeli gjithashtu e di se Franca hyn në finalen e Kupës Botërore 2018 me një ton besimi pasi mundi Argjentinën (4-3), Uruguaj (2-0) dhe Belgjikën (1-0) në tri ndeshjet e fundit.

Kylian Mbappe ka qenë yll i sprapsjes për Francën në Rusi 2018, duke u bërë vetëm adoleshenti i dytë për të shënuar gola të shumta në ndeshje në Kupën e Botës.

Megjithatë, ka qenë prania e veteranëve si Antoine Griezmann që çoi në paraqitjen e tretë të Kupës së Botës. Griezmann është përfshirë drejtpërsëdrejti në 13 gola të fundit të Francës, të shënuara në turnetë e mëdha, me nëntë gola dhe katër asistime.

Kjo do të jetë finalja e dytë e radhës e turneut të madh të Francës pas Euro 2016, kur Les Bleus u rrahën nga Portugalia në kohë shtesë.

What do you think?

Written by admin

The Science of the Best Chocolate Chip Cookies

Pllakë Përkujtimore në Kujtim dhe Nderim të Librárit Gjirokastrit Alizot Emiri