in

Njihuni tani , gatuani neser: Laropite e Gjirokastres me spinaq

Laropita me spinaq.

Receta eshte kjo:

Perberesit:

1/2 kg miell misri, 1 kg spinaq, nje tufe majdanoz,nje tufe koper, lljozmo te njome ose te thate , dy veze, djathe, vaj ulliri e pak kripe.

Pasi e lajme spinaqin e grijme shume holle dhe e vrasim me dore ku kemi hedhur dhe pak kripe, me pas hedhim ezrat e grrira, nje filxhan vaj ulliri, vezet dhe djathin e i trazojme, me pas shtojme dhe miellin dhe e trazojme duke i hedhur pak uje te vaket derisa masa te jete zbutur dhe trashur. E hedhim ne tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim ne furre me 180 grade.

Kjo eshte receta, po kush e gatuan me mire laropiten me spinaq?

What do you think?

Written by admin

Gjeni kuptimin e 29 fjaleve te vjetra per ushqimin dhe gatimin nga fjalori i te folmes se Gjirokastres.

Kontabilistja e njohur Flutura Luke :Ju drejtohem pronareve, menaxhereve te kompanive private dhe…