in

Në Gjirokastër, sa doli në pension, covid 19 i merr jetën mësuesit të pedagogjikes, poetit Dhimiter Jani Kokaveshi

Lajmin e hidhur qe ka shkaktuar dhimbje pa fund ne familjen e te ndjerit, mesuesit te pedagogjikes dhe poetit Dhimiter Kokaveshi, e ka bere te ditur ne faqen e saj ne fb arkitektja Frosina Muçi qe vec te tjerave ka shkruar se “kete mesnate, u shua dhe shpresa e fundit per te marre, me ne fund, nje lajm te mire…Kjo bishe e padukshme, e ndau nga ne papritur, parakohe, te dashurin tone, Dhimitrin…U prehsh ne paqe, i dashur, do na mungosh !”.

Dhimiter Kokaveshi Lindi ne Himare por jeten e shkoi ne qytetin e Gjirokastres ku ushtroi profesionin e mesuesit te muzikes.

Njihej e respektohej nga te gjithe per sjellje qytetare, per dituri dhe urtesi, i vleresuar ne profesionin qe ushtronte, i dashur me koleget dhe nxenesit.

Shume vite ishte mesues muzike ne shkollen e mesme pedagogjike, ndersa vitet e fundit ne shkollen artistike Feim Ibrahimi ku jepte instrumentin e fizarmonikes.
Pervec muzikes qe ishte dashuria e tij e pare Dhimitri kishte nje pene plot stil dhe elegance dhe ne letersi, shkruante poezi dhe botonte libra ne greqisht dhe shqip.
Ai u largua nga kjo jete ne moshe qe nuk pritej, sa doli ne pension, duke lene pas emer, pune, krijime dhe kujtime te mira!

Ngushellime familjes, miqve e te afermve, kolegeve te tij!

U prehte ne paqe shpirti i mesuesit te urte!

What do you think?

Written by admin

Eshtë ndarë nga jeta mjekja e njohur gjirokastrite Flutura Hashorva

Foto e rrallë nga Vasillaq Nasto, Matura IVB e gjimnazit Asim Zeneli -Gjirokastër