in

Ndahet nga jeta kengetari i shquar Sherif Merdani

Eshte ndare nga jeta kengetari i shquar i muzikes se lehte shqiptare Sherif Merdani i cili nuk ka perballuar dot semundjen e rende.

Sherif Merdani do te kujtohet si nje nder kengetaret e Festivalit te 11 te kenges nga e cila pati dhe pasoja, deri ne burgosje prej 16 vjetesh.

Pas burgut, nga vitet 90 ushtroi kengen por u mor edhe me diplomaci, diplomat në ambasadën shqiptare në Romë.

Sherif Merdani do te mbetet ne kujtesen e publikut shqiptar per cdo kenge qe ka kenduar me dashuri e pathos e veçanerisht kryekengen e tij per NENEN.

I perjetshem kujtimi dhe kontributi i tij ne muziken shqiptare!

What do you think?

Written by admin

Ja çfarë duam të mësojmë për burimin e “7 Krojeve” të lagjes Meçite të Gjirokastrës!

Gjitoni/ Shtepite e hapura te “qytetarise se pare” ne Gjirokaster, me hyrje dalje dhe…