in

Kush i kujton buket e meparshme dhe grurin qe kishte Gjirokastra?

Kjo buke ne foto prodhohej dikur dhe quhej “Buke e Zeze”, nga ku ka ngelur edhe emri i sotshem.

Ata qe e kane shijuar flasin fjale te mira po pak gjera dime per cilesine, madhesine, peshen, llojin e grurit dhe a prodhohet me si kjo buke?!

Nderkohe qe ne keto dite krize buka eshte zvogeluar si ne sasi edhe cilesi, per te mos folur per cmimin deri ne 1200 leke te vjetra, nuk na ngelet vecse te kujtojme buket me arome dhe nga gruri i fushave te Gjirokastres.

Po ju si i kujtoni?


What do you think?

Written by admin

Gjirokastra ne vargjet e poetit Zaho Vasili Puci

Gjirokastriti i pare: “Po ç`bejne keshtu keta pastiçeret, nje ballokume 100 leke me çmimin e nje buke qe hane kater veta?!