in

Kur na shkon mendja per buke te castit mund ta pjekim dhe vete. Ja se si ta pergatisim ne pak kohe

Kjo eshte nje recete qe me plot bindje them se ia vlen. Mbetet vetem ju ta provoni ta gatuani dhe ne fund ta shijoni. Me poshte ju tregojme se si ta pergatisni.

Ju duhen:
Nje lug caji maja buke
nje lug caj ose sheqer ose mjalt sipas deshires
GJysem gote uje i ngroht
dy gota qumesht te ngrohte
gjysem filxhani kafeje vaj ulliri
Miell gruri 4 gota, varet sa merr

Pergatitja

Ne nje ene hedhim majan, sheqerin dhe ujin e ngrohte i perziejme mire dhe e leme majane te aktivizohet( e leme ne qetesi) per 10 min, me pas hedhim qumshtin e ngrohte, vajin e ullirit, miellin, kripen. I perziejme derisa formohet nje brum i bute dhe e leme ne nje ambjent te ngrohte derisa te vije brumi (i mbuluar) per te pakten nje deri ne dy ore. Pasi brumi ka ardhur lyejm taven me gjalp ose me vaj. Brumin e ardhur e hapim me dore ne tavolinen e punes, sa siperfaqja e taves , me pas me kujdes e vendosim ne tave. E leme dhe 30 ose dyzet min te vij brumi, perseri te mbuluar dhe i bejme disa gropeza ne forem rrethore. Ne fund i hedhim pak vaj ulliri dhe e pjekim ne 200 grad gati 50 min.

Ju befte mie

What do you think?

Written by admin

Lajm i hidhur, ndahet nga jeta drejtuesi i njohur i arsimit gjirokastrit Leonidha Xuhano

Kjo supe nuk duhet lene pa pergatitur sepse vertet ja vlen!