in

KostaqDodo Dhuvjani: Kjo eshte nena ime Hrisavji

Keto pak rreshta ne kete fillim viti dua tja kushtoj nenes sime Hrisavji Dodo (Beqo).
Lindi ne Vishani,Jannine, me 1920,ku kishte disa vite qe banonte familja e saj e ardhur nga Dhuvjani e qe me 1925 kthehen perseri ne Dhuvjan,ku kishin shtepine,tokat,pronat.

Me 1926 i jati Kosta emigron ne SHBA me djalin e madh Nikon ,i cili vritet ne aksident ne pune.Me 1929 shkojne aty dy djemte e tjete

Vasili me Theofanin,16 dhe 13 vjec.Me 1936 I jati kthehet ne Dhuvjan…Filloi e mbaroi lufta,Shqiperia u rrethua me telat e diktatures.Dhe Hrisavjia donte te bente ate qe shume e mendonin,por pak guxonin ta benin:te arratisej.Dhe aty prane kufirit kapet se bashku me nje shoqen e saj e tradhetuar nga nje i aferm.

Pas disa viteve internim ne Kruje kthehet,martohet me dhuvjanjotin Kristo Dodo dhe linden dy djem,Kostaqin dhe Maksin. Dhe kjo arratisje e ndoqi pas gjithe jeten,ate,familjen e saj,djemte,ne shkollim,ne pune…

Ishte e forte Hrisavjia,fizikisht dhe shpirterisht ,tejkaloi cdo situate,deri edhe me 1970 punoi disa kohe vullnetare ne Kukes e pas viteve 90 kuksiania Nashide erdhi e takoi…
Me 1967 te keqinjte e fshatit I bejne vellezerit e saj si te arratisur me 1949 per te shtetezuar shtepine e saj.Dhe keshtu motrat Hrisavji dhe Areti nuk I pane kurre me vellezerit qe nga viti i larget 1929…

Dy episode nga jeta e saj nga shume e shume:
1) Ne Gjirokaster do xhirohej nje film dhe kerkohej nje grua per rolin e nenes partizane.
Shkuan ne NPV dhe zgjodhen Hrisavjine.
Pergjegjesve u erdhi mendja verdalle,por Hrisavjia u terhoq me takt…

2)Me 1983 na vdes babai,64 vjec.Vellezerit nga SHBA I derguan motres nje pako: nje triko,
nje fustan,pese pale corape te zeza.Ishte koha ku veshtire gjeje edhe rroba te zeza.
Papritur e therresin ne keshillin e lagje “18 Shtatori”.
“A e di pse te kemi thirrur,I bertisnin Hrisavjise qe qendronte ne kembe,ke marre shtate gjera nga jashte.Edhe djalin ta heqim nga puna.
Dhe Hrisavjia,e palekundur si gjithmone,por me shpirtin plot dhimbje,ju pergjigj:
“Ato qe mora mi derguan vellezerit per humbjen e burrit.Edhe ju kur shkoni per ngushellim coni kafe e sheqer…” U kthye ne shtepi e tronditur…

Etj,etj.Jeta e saj Ishte nje lufte e vazhdueshme,ku ajo perpiqej gjithmone te fitonte.
Me punen e saj,me sjelljen,qendrimin,karakterin e saj ajo gezonte respektin e te gjithe atyre qe e njohen,megjithese ingranazhet aty lart ishin gati te kerkellitnin…

Jetoi 5 vitet e para te jetes ne Greqi,75 vite te tjera ne Shqiperi dhe 5 vitet e fundit te jetes perseri ne Greqi.Tani prehet se bashku me te shoqin Kristo ne Dhuvjan,ne Dhuvjanin e saj.
Nipi i Hrisavjise,inxhinjeri gjeolog me ishquar i naftes ne Shqiperi,Vllasi Janopullos,
duke u bazuar ne jeten e Hrisavjise,shkruajti romanin “Ne perendim te diellit” ne gjuhen greke.

Fotot:Hrisavjia ne v.1950 dhe 2004

What do you think?

Written by admin

Sot urojmë për Ditëlindjen Prof. Ymer Çirakun

Çfare ka ndryshar ne kete rruge midis dy fotove ne kohe te ndryshme?!