in

A keni degjuar per petullat (llokuma)e famshme kosovare?

Ndoshta do ta keni hasur kete recete tradicionale, ndersa tani eshte momenti ta pergatisni vete.

Me poshte do t’iu tregojme perberesit dhe hapat kryesore ne pergatitjen e saj.

Ingredientet

400 gram miell
3 veze
1 gote kos grek
2/3 gote qumesht
2 luge kafe sode buke
2 luge kafe kripe

Pergatitja e recetes

1. Ne nje ene rrahim me mikser elektrik vezet. Shtojme qumeshtin ,kosin,kripen dhe soden e bukes.
2. Mbasi i perziejme mire shtojme gradualisht miellin dhe me pas punojme mire masen me te dy duart.
3. Ne momentin qe kemi arritur nje mase kompakte, e ndajme ne dy pjese.
4. I hapim sa mundemi me ndihmen e nje peteze.
5. Me mbas me ndihmen e nje gote fillojme e formojme petullat me fundin e saj.
6. Petullat i skuqim me rradhe ne nje tigan ku kemi nxehur paraprakisht vajin.

Keto petulla mund ti shijoni sipas deshires me djathe, mjalte ose lloje te ndryshme recelerash.
Ju befte mire! 🙂

What do you think?

Written by Admin

Kardiologu i Njohur Altin Veshti Përcjellë Lajmin e Mirë për Familjarët e 5 Foshnjave

Ja Pse Dr. Flutura Hashorva Shkoi Dje në Sallën e Parlamentit Shqiptar