in

Kaloi 60 vjeç! Ornela Muti vazhdon të jetë aktorja seks simbol e Italisë! Ja si ka ndryshuar në kohë!

Ornella Muti ka lindur në Romë me emrin Francesca Romana Rivelli, babai gazetar napoletan dhe mamaja Ilse Renate Krause, një skulptore gjermane baltike nga Estonia. Gjyshërit e saj të nënës emigruan nga Leningrad (tani Shën Petersburg, Rusi) në Estoni.

 

Aktorja Italiane është e njohur edhe në Shqipëri si një nga aktoret më të hijshme në botë. Veçse e bukur, jashtëzakonisht e talentuar dhe elegante, Ornella Muti nisi karieren si modele qe adoleshente dhe bëri debutimin e saj të parë në filmin e vitit 1970 në La moglie più bella (Gruaja më e bukur).

 

 

Ajo ka punuar kryesisht në filma italiane, por edhe në filmin anglez si Princesha Aura në Flash Gordon më 1980.

 

 

Filmat amerikane në të cilat ajo u shfaq përfshijnë Love and Money (1982), Casanova (1987), Prisni deri në pranverë, Bandini (1990), Oscar (1991), Një herë në Krime (1992), Diku në Qytet (1998) dhe Për Romën me Dashurinë (2012).

 

 

Ajo u votua si “Gruaja më e bukur në botë” në vitin 1994.

 

 

 

 

 

 

 

What do you think?

Written by admin

Pedagogët, Mjekët, Gratë dhe Vajzat e bukura që preferonin “Turizmin” në sheshin e Çerçizit në Gjirokastër!

Edhe Aktorët e Mëdhenj Bëjnë Vizita për Krishtlindje! Terminatori viziton Rocky-n! Ja si e pret Ai…