in

Ju kujtohet buka 40-tçe, si ishte ne shije ne raport me buket qe prodhohen sot?!-

Sot eshte Dita Nderkombetare e Ushqimit dhe menduam te hapim nje teme qe lidhet me Buken.

Ne familje po dhe jashte saj, ne kohe te drekes, me pare po dhe sot degjohej shprehja:” He mo, çdo bejme , do hame buke?!”

Buka gjithmone ka qene baze e ushqimit dhe, si e tille, lufta per sigurimin e saj ka qene e vazhdueshme e ca me shume ne vitet e socializmit qe punohej dhe me parullen “Te sigurojme buken ne vend me forcat tona”.

Per buken ka patur e kane mbetur dhe shume thenie nga te cilat vecojme:”Vdiqa per buke”, “E mbusha barkun me buke”, “ U ngopa me buke”apo thenia e famshme “Buke e kripe e zemer” shprehje e mikpritjes shqiptare.

Ne socializem kishte buke, po jo disa lloje si jane sot, ne shumice ishte buke e zeze e me pak e bardhe. Per te zezen thuhej se kishte me shume vitamina, po e bardha shijohej me shume, se prodhohej dhe me pak, sikunder ndodhte me paninet dhe simitet, gati nje shije, si ne Tirane dhe ne Gjirokaster e gjetke.

Po si i kujtoni buket e para, ç`raport keni sot me buken, hani per te mbushur barkun apo mbani diete, hani  nje dhange, nje fete apo me shume.

Ju kujtohet buka 40-tçe, si ishte ne shije ne raport me buket e sotme?

Ju merr malli te thoni, si dikur kur ishit femije” me jep nje dhange?”. Po femijet e sotem e perdorin kete shprehje?

Buken e perdorni me shume ne mengjes apo ne dreke, me gjelle me mish apo pa mish, fjala vjen me fasule, e beni gje pershesh se ka shije me te mire?

Dikur beheshin simite, po a behen tani dhe a i keni shijuar, apo jeni te terhequr nga fjalet qe thuhen se mielli i bardhe nuk eshte i mire?
Ju shijon buke me djathe, me vaj ose me sheqer apo keni harruar?
Po kokodashe keni bere ndonjehere, femijet i njohin dhe nese po, a i pelqejne?

Ja na erdhi ne mendje dhe buka e thekur qe  eshte e mire per stomakun .

Thone se kur ne shqiptaret ulemi per te ngrene ne ” sy te botes” dallohemi nga sasia e bukes qe hame. Nuk e dime sa eshte e vertete po themi se tani mentaliteti dhe qendrimi ndaj bukes ka ndryshuar, se hame me pak.

Ja keto jane disa pyetje per buken, per ushqimin, qe na u kujtuan sot ne Diten Nderkombetare te Ushqimit.

Nese ju terheq kjo teme, mund te komentoni!

What do you think?

Written by admin

Sot urojme per Ditelindjen Edi Sinojmerin

Mirëmëngjes nga Edi Rama:Këtë perlë e kanë bërë duart e katër djemve punëtorë të zonës, dy sipërmarrës të talentuar