in

Jetë të gjatë Ilir Përnaskës, kampionit të madh shqiptar të golit

Sot ka ditelindjen nje nga futbollistet e shquar shqiptar Ilir Pernaska. I urojme jete te gjate e te lumtur.

Kujtojme se Pernaska ka qene nga futbollistet me te medhenj dhe me emocionues te historise se futbollit shqiptar.

Ai ka luajtur gjithmone me ekipin e Dinamos.

Edhe per tifozerine gjirokastrite eshte figure e njohur dhe e dashur se ka nderuar futbollin shqiptar edhe jashte kufijve te vendit.

Karrieren si futbollist e nisi ne moshen 16 vjecare.

Ne nje nga ndeshjet e para me Traktorin e Lushnjes shenoi 2 gola dhe i dha fitoren Dinamos 3-1.

Pas kesaj do vleresohej si golashenuesi me i mire shqiptar me 265 gola gjate gjithe karrieres, i dalluar per levizje te shpejta, kerkimin e topit dhe realizimin e golave me koke.

Si gola shenues me koke eshte vleresuar i gjashti ne radhen e listes te golashenuesve me te mire te kampionateve evropiane ne rang klubesh te shekullit XX.

Sic ka shkuar Saimir Z. Kadiu, Pernaska luajti 15 ndeshje me ekipin perfaqesues ku shenoi 5 gola. Përnaska bëri debutimin e tij me kombëtaren shqiptare më 26 maj 1971 në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset e lojërave olimpike kundër Rumanisë. Me 14 nentor 1971 ne ndeshjen kunder Turqise ne Tirane shenon 2 gola ne fitoren 3-0.

Ndeshja e fundit me perfaqesuesen e luajti ne Finlande me 2 shtator 1981…Kam pare live ne te gjithe karrieren e tij lojtarin me te talentuar te futbollit shqiptar Sulejman Demollarin…por po te me pyesin per me te madhin qe kam pare ne futbollin shqiptar do te thoja menjehere:

ILIR PERNASKA…”

Fotot Saimir Z. Kadiu

 

 

 

 

What do you think?

Written by Admini

Kujtesë/ Një pjesë e Gjirokastrës në dy pamje, ja si ka ndryshuar!

Hajde ta gjejmë, kush ka qënë shoferi i mjetit në foto me targe GJ 58-77?