in

Ja dhe laropita me presh sa e nxorrem nga furra

Receta e laropites me presh qe na ka derguar nje amvise gjirokastrite;

1/2 kg miell misri, 5 ose 6 cope presh por vetem pjesen jeshile jo fletet, nje filxhan vaj ulliri,, 2 veze, djathe thjozmo, piper te zi e kripe.

Pastrojme e lajme preshet, i grijme shume holle e i vrasim me kripe, ne to hedhim vezet, djathin, vajin e ullirit, dhjozmon e piperin e zi .

Me pas shtojme miellin dhe e i trazojme duke e zbutur me uje te vaket sa te formohet nje mase homogjene . E hedhim ne tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim me 200 grade.

Keshtu e bejni dhe ju?

What do you think?

Written by admin

Nga KostaqDodo Dhuvjani:Kjo eshte perafersisht kazma e fshehte e papaguar e grave ne punet e shtepise

Gjeni kuptimin e 29 fjaleve te vjetra per ushqimin dhe gatimin nga fjalori i te folmes se Gjirokastres.