in

Flija specialiteti i kuzhines tradicionale shqiptare dhe menyra e pergatitjes se saj

Flija është ushqim shumë i preferuar shqiptar. Me poshte po ju sjellim menyren e pergatitjes se saj.
Për brumin nevojitet:
– 1 kg miell
– 3-4 gota ujë
– kripë
Për masën duhet:
– 200 gr gjalpë
– 2 filxhan çaji ajkë
– 3 lugë vaj

Pergatitja

Në një enë hidhet miell, kripa, ujë i ftohtë dhe përzihen në një brumë të hollë si për petulla.
Në një enë tjetër shkrihet gjalpi, ajka dhe vaji, përzihet masa e krijuar derisa të gjithë përmbajtësit të jenë shkrirë në një masë të vetme.
Lyhet tepsia me yndyrë dhe me një lugë merret brumi i hollë dhe hidhet nga cepi i tepsisë deri afër mesit dhe krijohen radhë të cilat mbulojnë gjithë tepsinë.
Mesi i cili është bosh mbushet me radhë paralele. Gjithë sipërfaqja lyhet me masën e përgatitur dhe futet në furrën e ngrohur.
Kjo piqet për 3-5 minuta. Nxirret nga furra për të vazhduar me rendin tjetër.
Brumi i hollë tashmë hidhet në të njëjtën mënyrë por midis dy radhëve derisa të jetë mbuluar e gjithë tepsia.
Përsëri lyhet me masën dhe piqet për 3-5 minuta.
Kjo procedurë vazhdon derisa të mbushet tepsia.
Nëse flija piqet me saç, brumi i flisë duhet të piqet individualisht me saç të nxehur në prush. Pasi që derdhet një rend i brumit në tepsi, mbi të duhet të vendoset saçi i nxehur. Flija lihet të ftohet për 10 minuta dhe serviret me kos, turshi, djathë ose mjaltë.

Ju befte mir.

What do you think?

Written by Admin

“Djemtë me biçikleta”të shkollës”Koto Hoxhi”të qytetit të Gjirokastrës

Gjimnazi “Asim Zeneli”/Në gjurmët e kujtimeve, matura e një viti të largët…