in

Ben Blushi bisedë me shitësin e librave në plazh: Në dimër punoj me hekur, fitoj më shumë sesa në verë

Ben Blushi bisedë me shitësin e librave në plazh: Në dimër punoj me hekur, fitoj më shumë sesa në verë
Nga Ben Blushi

FLORENCI, TREGTI ME LIBRAT E MI

Në plazh pashë një burrë që shiste libra.

Si quhesh,i thashë

Florenc,tha

Nga je Florenc ?

Nga Cërriku,tha Florenci

Sa ke që merresh me libra?

Kam katër vjet,tha Florenci

Po më parë cfarë pune ke bërë ?

Kur isha 12 vjec shkova emigrant në Greqi

Me familjen?

Vetëm,tha Florenci

Cfarë bëre aty?

Punova në një familje, më mbajtën mirë

Pse u ktheve nga Greqia ?

Kur mbusha 19 vjec erdha në Vlorë te prindërit dhe u martova

U martove kaq i ri?

Një javë pasi u ktheva nga Greqia më gjetën nuse

Me mblesëri?

Sigurisht ,tha Florenci,ma gjeti tezja e saj

Cfarë pune bëje në Vlorë?

Unë jam hekurthyes,tha Florenci

Ti je hekurthyes dhe shet libra?

Po, tha Florenci,ky është zanati i babait tim

Cdmth të jesh hekurthyes,e pyeta

Dmth të presësh hekurin,ta montosh dhe ta lidhësh me betonin

Ku ke punuar hekurthyes?

Kudo edhe në Katar,tha Florenci

Ti ke qenë në Katar?

Unë kam berë stadiumim Al Rayan, ku do luhet finalja e Kupës së Botës

Sa merrje në Katar?

1300 dollarë në muaj,tha Florenci

Si ishte Katari?

Shumë shtrenjtë,paguaja 18 dollarë për një kafe,tha Florenci

Thonë që është vështirë aty, shumë punëtorë kanë vdekur,thashë unë

Etiopianët po e ndërtojnë Katarin ata janë kafshë, e hanë hekurin me dhëmbë,tha Florenci

Paske vuajtur,thashë unë

Punoja në 60 gradë në diell po pas tre muajsh u mësova

Po tjetër ku ke punuar,e pyeta

Në Serbi, në Mal të Zi, në Kroaci

Po në Shqipëri cfarë ke bërë me hekur?

Atë hotelin e madh aty e kam bërë unë,tha Florenci

Po kur punon me hotele, ti shet libra, thashë unë

Në verë merrem me libra,në dimër me hekur,tha Florenci

Nga fiton më shumë?

Nga hekuri,tha Florenci,marr 40 mijë në ditë të sigurta

Pra hekuri shitet më shumë se librat,thashë unë

Natyrisht, tha Florenci

Sa kilometra ecën për të shitur një libër?

Ndoshta edhe 10 kilometra bashkë me cunin

Shet edhe djali libra,e pyeta

Gjithë familja,tha Florenci,unë gruaja,djali, dhëndurrët

E paske biznes familjar librin,thashë unë

Jemi familje harmonike,tha Florenci

Sa libra shisni në një ditë?

22 maximumi 25 ,tha Florenci

Cfarë shitet më shumë,e pyeta

E varfër dhe e bukur, tha Florenci,roman i Drajzerit

Po tjetër?

Trëndafil me Kredi i Elsa Triolet,tha Florenci

Kam dashur gjithmonë ta lexoj këtë libër asnjeherë se kam filluar,thashë unë

Kjo Elsa është franceze, ka lindur në Rusi,tha Florenci

Cfarë librash duan njerëzit?

Me dashuri,tha Florenci

Ti i lexon librat që shet,e pyeta

Lexoj përmbajtjen ua shpjegoj njerëzve,tha Florenci

Po nga librat e mi ke shitur gjë, e pyeta

Më kanë kërkuar por nuk kam asnjë kopje, tha Florenci

I gjen në cdo librari,thashë unë

Pse nuk i shesim bashkë,tha Florenci

Si ti shesim bashkë,e pyeta

Ti mbush bagazhin me librat e tu, mi sill këtu dhe unë i shes në plazh

E sa lek do fitonim,e pyeta

Sa kushtojnë librat e tu,tha Florenci

10 mijë lekë të vjetra,thashë unë

Atëherë unë do merrja 3 mijë lekë, ti 7 mijë, tha Florenci

Ti do të marrësh 30 për qind të cmimit,e pyeta

Po,tha Florenci,unë eci në diell për të shitur libra, e meritoj

A e di sa fitoj unë që bëj librin Florenc?

Nuk e di,tha Florenci/ Nga newus Tirana/

Unë marr 10 për qind, pra ai që e shet fiton më shumë se ai që e shkruan, thashë unë

Pra ti merr 1 mijë lek po të tjerat kush i merr,pyeti Florenci

Botuesi dhe shteti,thashë unë

Epo si të duash,tha Florenci,ky është tregu, duhet të djersitesh që të fitosh

Ke të drejtë,thashë unë, do djersitem më shumë

Si shkrimtar je më i mirë sesa si tregtar,tha Florenci

Po përpiqem të ndryshoj,thashë unë

Më thuaj po tu prish mendja, tha Florenci

What do you think?

Written by admin

Alpinistet e shquar te Luftetarit qe kane shkelur pothuajse te gjitha majat e maleve te Shqiperise

Sot banoret e fshatit te bukur turistik Sotire ne krahinen e Dropullit te Siperm paten dy gezime ne nje dite( Foto)