in

Urim per poeten gjirokastrite Violeta Muço Anastasi

Sot ne diten e 8 -te dhe te fundit te pjesmarjes se saj ne matatonen nderkombetare te poeteve #poetmenotleake me 8 dite 8 poezi duke bashkangjitur per cdo dite nje foto te saj, urojme poeten gjirokastrite Violeta Muço Anastasi.

Me kete rast ne faqen e saj ajo shkruan:

Jam e nominuar nga miku im poeti i talentuar… Zoti Hamit Taka.dhe e falenderoj! Sot une ftoj ne sfide te gjithe miqte e mi poete qe nuk jane nominuar gjer tani…Sejcili prej tyre ka vlera. Te postojne poezite e tyre… Suksese!
Poezia e sotme.. eshte shkruar ne menyren me klasike…

SHEKULLI I MARREZIVE
Ti me pret.. e di..me pret me padurim…
Te dyve na ndan vetem nje det…
Hahaha.. nje det plot me stuhi!
Me syte pertej bregut po’ ngrij o shpirti im!!!
Kurrkund nuk shoh marinare…
As barka te vogla nuk shoh….
Aty ne breg.. e ngrire.. si è marre…
Nje siluete ben hije dhe formon.. rrethin bosh!
Na e moren shpirtin.. po na mbysin sakaq..
O cmenduri e shekullit… cfare te shoh??
Ne gryke po me mblidhen lotet farmak…
Dhe kthehem mbrapsht… me shpirtin bosh!!
Me shprese ….me endrra kerkoj te nginjem…
Te dashurin perfytyroj prane, ne perqafim..ne
qafe ti hidhem……
Por cfare trazire me stomakun bosh !
Marrezi ti kurthin prrjetesisht vetes ja ngrite!!
Edhe ne hene po te duash te kerkosh.. s’ e gjen.. ashtu te bere therrime therrime…
Marrezi ti boten e mblodhe ne nje kosh..
Zbrazeti kozmike.. endrrash te vjedhura!!!!
Ku je ti moj zonje qe ke lindur fisnike?!
Gjergjefin e ke humbur… pergjithmone…
E gishterinjte perjete i mpive….
Mbi endrrat e marra shtrenguar..larguar…
tretur perdhosur atyre dredhive te shejtanosura
Si nje statuje perjete ke ngrire….
mes brengave te pasosura….
Fund o shekull i marrezive fund..
Me flijimet pa kriter jeta…. me nje pykpyetje..
te rrethon!!!!
Ne Jete te jeteve te mallkon!!!
Violeta Muco Anastasi
8 tetor 2020 Padova

What do you think?

Written by admin

Nina Dhrami: Nje foto , nje kujtim i bukur!

Nje foto e ralle, Gjirokastra, cilat objekte mungojne ?!