Suedezët e "Vagabond" Lartësojnë Shqipërinë në Vendin Numër 1 të Destinacioneve Turistike për 2018!!!

Për të tetin vit radhazi, stafi redaktues më i famshëm i Vagabond ka renditur destinacionet më pikante në botë për të vizituar vitin e ardhshëm. Ndër të tjera, Shqipëria është vendi i parë në kategorinë “vendet më të mira”.

Shqipëria, Botsvana dhe Tokio janë tre nga rreth 35 destinacione si bërthama në destinacionet më të mira për të vizituar 2018, sipas Vagabond të Suedisë.

Ja çfarë thotë ajo:

Javë udhëtimi, por keni nevojë për ndihmë për të lundruar në botën tonë të madhe? Këtu janë disa këshilla dhe frymëzime.
Këtë vit, bordi redaktues ka listuar 35 destinacione në gjashtë kategori: vendet më të mira, qytetet më të mira, aventurën më të mirë, më të mirët e diellit dhe banjot, udhëtimet më të mira ushqimore dhe udhëtimin më të mirë buxhetor.
Fituesi në kategorinë më të mirë është Shqipëria – një vend që së fundi ka qenë një meze e lehtë në botën e udhëtimit, pasi ajo ka gjithçka nga majat e thyer malore deri tek plazhet e arta mesdhetare.

Ja disa nga fituesit në 2018:

Vendet më të mira: Top 3
Shqipëria – sepse ajo është ende një nga destinacionet më me nam të Evropës, duke filluar nga plazhet te majat alpine.
Botswana – sepse ajo është një nga vendet më të sigurta të Afrikës dhe për safaris luksoze.
Zvicër – sepse i ngjan një bote përrallore me hekurudha të mirëmbajtura dhe maja malore te adhurueshme.

Qytetet më të mira: Top 3
Tel Aviv – për plazhin me rërë prej 8 kilometrash dhe për qytetin më cool në Lindjen e Mesme
Granada – për trashëgiminë botërore Alhambra dhe kulturën bujare të veshjes
Tokio – per nje eksperience maksimale urbane me te fundit ne mode, ushqim dhe teknologji qe funksionojne 24 ore ne dite

Dielli dhe deti më i mirë: Top 3
Sardenja – për plazhet më të mira të Evropës
Tobago – për relaksim në klasën botërore, pije dhe plazhe shumëngjyrëshe predhë
Belize – për ishullin midis ishujve dhe atoleve, zhytjeve të ëmbël dhe sepse vendi ka një këmbë në Amerikën Qendrore dhe një tjetër në Karaibe

Destinacioni më i mirë buxhetor: Top 3
Vietnam – për përvojat e klasit të lartë me kosto të ulët dhe për trajtimin e lehtë të 250 kr në ditë pa kompromentuar në standard
Porto – perlë gastronomike e Portugalisë është edhe e përballueshme dhe relativisht e paeksploruar. Përveç kësaj, ka një çmim të mirë për bileta ajrore.
Kerala – për shtetin indian që të bëni një festë në një parajsë të harlisur të notit edhe për buxhetin e vogël