in

Urim nga Gjirokastra per Ditelindjen e aktores se njohur Rajmonda Bulku

Sot urojme per ditelindjen aktoren e njohur Rajmonda Bulku.

Aktorja Rajmonda Bulku femijerine e ka kaluar ne Gjirokaster, nxenese ne shkollen Koto Hoxhi.

Qe ne femijeri ajo eshte aktivizuar ne rrethet artistike te shtepise se pionierit. Per kete kujdeseshin shume prinderit e saj shembullore Skender dhe Ardita Bulku qe kane lene kujtime te mira ne qytetarine gjirokastrite.

Rajmonda vazhdoi universitetin e arteve dhe sot eshte njera nga aktoret e shquara te teatrit dhe kinematografise shqiptare, pjesemarrese ne dhjetra filma artistik, e vleresuar nga publiku ashtu dhe nga institucionet artistike, me cmime e tituj.

Ajo ka qene dhe deputete e Parlamentit Shqiptar.

Jeta dhe kontributi i saj per kinematografine shqiptare eshte model dhe frymezim per artistet e rinj.

E urojme per ditelindjen, te kete shendet e lumturi me familjen e saj. Festofte e gezuar dhe 100 vjetorin!

What do you think?

Written by admin

Deputetët më të vjetër që kanë çelur mbledhjet e para të parlamentit shqiptar- Nga Kastriot Dervishi

Shkrimtari Foto Vasil Malo per mikpritjen gjirokastrite dhe me gjere