in

Nese po mendoni çfare te gatuani per darke, beni pite me spinaq

Eshte nje recete mjaft e thjeshte e cila eshte dhe mjaft e lehte.
Per pergatitjen e saj na duhen:
1 pete te holla
1/2 kg spinaq
400 gr djath
6 veze
100 gr gjalpe
nj thelpi hudher
vaj
kripe dhe piper sipas deshires

Pergatitja:
1. Spinaqit te pastruar dhe te grire me thike i hedhim kripe.
2. I thyejme vezet dhe i ndajme te verdhat e tyre nga e bardha.
3. Te verdha t e vezeve i rrahim me mikser, hedhim kripe dhe e shtojme djathin e shtypur me pirun.
4. Vazhdojme duke i perziere me mikser, derisa te perftojme nje mase homogjene.
5. Hudhren e grire sebashku me spinaqin e shtojme ne enen per perzierje, pastaj edhe te bardhat e vezeve te cilat i kemi rrahur me pare me mikser
6. E perziejme disa here masen
7. Me mbas marrim nje tave per pjekje dhe me nje furce e lyejme me gjalp t shkrire.
8. Veme dy pete, te cilat i lyejme me gjalpe dhe mbi to hedhim nje shtrese nga permbajtja e enes per perzierje.
9. Vazhdojme po njesoj me te gjitha petet.
10. Ne fund u hedhim vaj dhe e presim ne tete cope te barabarta.
11. E pjekim ne 180 grade per 30 minuta.

Ju befte mire

What do you think?

Written by admin

Dikur organizimi panaireve në krahinën e Zagorisë

Te pathëna për sazexhinjtë e famshëm,vëllezërit Hysen e Teme Dule që në Lunxhëri e Labëri mbanin dasmat deri në të gdhirë…