in

Ne keto minuta ne Sotire/ Per ata qe nuk i ze gjumi po percjellim disa foto nga festa e 6 gushtit

Per ata qe nuk i ze gjumi po percjellim disa foto nga festa e 6 gushtit sot ne fshatin Sotire te Dropullit te Siperm ku, sipas tradites, paradite aktivitetet filluan me nje pershpirtje ne kishen qe mban emrin e Shen Sotirit.

Gjate gjithe paradites e pasdite u festua me pas me kenge valle dhe urime ne tavolinat e shtruara ku merrnin pjese vec banoreve te fshatit edhe te ardhur nga fshatrat, si dhe nga Greqia , Amerika etj.

Tani qe po hedhim ne faqe keto rreshta ne fshat vazhdojne festimet rreth tavolinave ku ngrihen shendete e urime, kendohen kenge e hiqen valle ne atmosferen e tingujve dhe melodive te orkestres popullore.

Perjetoni dhe ju disa momente mbreselenese nga atmosfera e krijuar ne kete mbremje te bukur kur ora ka kaluar mesnaten dhe festa do vazhdoje deri ne oret e para te mengjesit.

Falenderojme mikun e faqes tone Llambi Zerva qe u interesua qe nga vendi i festes , pra nga fshati sSotire te na vinin sonte keto foto dhe nje vidjo te cilen do ta kemi te pergatitur se shpeti.

What do you think?

Written by admin

Nga historiani Andre Llukani mesoni ato qe nuk dini per kishen e Shen Sotirit ne lagjen Pazar i Vjeter te Gjitrokastres

Kur më 23 nëntor 1923 ra zilja e parë dhe nisi aktivitetin i pari gjimnaz mikst ne Gjirokaster