in

Migeli, djali i Mino Liles, bojaxhiut të famshëm të Gjirokastrës që ka pasion çiklizmin, udhëtimet dhe…

Ja si i kalon “pushimet” dimerore Migeli, djali i bojaxhiut te famshem te qytetit te Gjirokastres, Mino Liles qe te gjithe e njohin per zanatin qe ka ushtruar dhe ndershmerine ne pune.

Po sot nuk do flasim per Minon, se na mungojne fotot per te. Do flasim nje here tjeter gjeresisht.Po tregojme vetem kaq.

Vite perpara nje here ne dy vjet lyente me gelqere te gjitha godinat e Qafes se Pazarit dhe se ka lyer gati cdo shtepi te Gjirokastres.

Tani kthehemi tek Migeli, tek djali i tij qe banon ne Tirane dhe afer Kinostudios ka nje dyqan me materiale ndertimi.

Migeli ka pasion te madh çiklizmin, udheton per qejf me bicikleta por motorat ka per zemer dhe bene edhe udhetime te gjata.

Udheton me shume ne dite pushimi e vecanerisht ne rrugen e Dajtit ku udhetimin e shoqeron edhe me kafe apo ndonje dreke te shijshme ne restorantet e zones.

Edhe tani qe eshte ne karantine del po sipas rregullave te vendosura per t`u freskuar me shume.

 

Per udhetimet dhe motorat ai thote se eshte nje pasion qe te mbush me energji pozitive, po ai ka dhe nje pasion tjeter qe eshte gatimi. Nuk mesoi sot qe eshte ne karantine.

Gatuan me shume prodhime deti, “vdes” per peshk dhe nuk e heq nga tavolina dhe 2 e 3 here ne jave.

Thote se me pare nuk kish bere ndonjehere buke dhe tani e pergatit vete, nuk e blen ne Pazar. Eshte qe eshte ne shtepi merret edhe me gatimin dhe pjekjen e bukes.

 

Dhe kjo tave me speje e mire duket. Ai thote se i ka hedhur vaj ulliri,,hudhra,qepe,selino,karrota,pomodorine,sepie,majdanoz,piper i zi,curry.

 

Levrekun 1,6 kg e pjek ne kripe te zeze, si ne foto.

Ja me pak udhetime e me shume me gatime kalon ditet ne shtepi Migeli, nje shembull i mire edhe per djemte, per shoqerine e tij ne Pazar te Vjeter dhe me gjere.

 

What do you think?

Written by Admini

Ndahet nga jeta Aktori i Madh Shqiptar Rikard Ljarja

Cfarë ka ndodhur me sepetet e jetës në shtëpitë e vjetra të Gjirokastrës, a janë apo mungojnë?!