in

Messi bëhet gati të Parakalojë edhe Pelen e Brazilit, ja sa gola i duhen…

Messi nuk frenohet para askujt, parakalon legjendat botërore të të gjitha kohërave dhe objektivi i radhës është rekordi i Peles.

 

Pasi barazoi rekordin e ikonës së Bayern Munchen, Gerd Mullerit, si golashënuesi më i mirë për një klub të vetëm në pesë ligat më të forta europiane me 525 gola, Lionel Messi tani synon të mposhtë Pelen.

 

 

Edson Arantes do Nascimiento, apo i njohur më mirë si Pele, ka shënuar plot 541 gola në 560 paraqitje për skuadrën braziliane sipas listës rankuese të publikuar nga Federata Ndërkombëtare e Statistikave dhe Historisë së Futbollit (IFFHS).

 

Sulmuesi legjendar, megjithatë, insiston se ia ka shënuar plot 1.283 gola, duke shtuar gola nga ndeshjet miqësore. Por, IFFHS-ja i llogarit vetëm golat e shënuara në ligat kryesore.

 

Tashmë Lionel Messit për ta barazuar tri herë fituesin e Kupës së Botës me Brazilin i duhen vetëm 16 gola.

 

 

What do you think?

Written by admin

DAILY MAIL in Gjirokastra: “Beautiful scenery, charming people and cheap as chips…”, and the Hotel that impressed them!

Italians See Albania As The Best and Cheap Place To Retire