in

Kujtesë/ Këngëtarët e Famshëm të Polifonisë Gjirokastrite Xhevat Avdalli dhe Demo Çenko

 

Gjirokastra gjithmone ka qene shesh xhirrimi per realizimin e filmave artistike e dokumentare. Keto kane qene me dhjetra.

Eshte pamja dhe historia e qytetit por dhe veprimtaria e banoreve qe kane terhequr vazhdimisht vemendjen e skenaristeve dhe regjizoreve.

Me zhvillimin e FFK nga i pari ne 1968 e ne vazhdim jane bere disa dokumentare sic qe dhe dokumentari per FFK te vitit 1978 ku pjesemarres ne te por dhe ne “ role” ishin midis te shumteve edhe dy kengetaret e famshem te polifonise gjirokastrite Xhevat Avdalli dhe Demo Çenko.

Ne foton qe po percjellim ata jane se bashku me, nga e majta ne djathte Rapsodin nga Shkodra Sali Mani, i dyti drejtori i filmit Nexho, nje kengetare nga Lezha, skenaristi Kolec Traboini, Merita Kinkaj kengetare shkodrane.

I kujtojme per t`u thene aty ku prehen te qete, se nuk i harrojme, ju shprehim mirenjohje, nderim dhe homazh per jeten dhe kengen e tyre qe e percollen dhe qe sot mbahet gjalle nga femijet e tyre qe e duan dhe e kendojne me pasion ne festa familjatre, gezime kolektive, koncerte e festivale folklorike.

What do you think?

Written by Admini

Sot Kosta Makariadhi, Pedagogu i Matematikës që u Bë Deputet Feston 80 Vjetorin e Lindjes

Lajm i Mirë ! Projekt Italian për Fshatin Turistik Dhoksat Ne Krahinen e Lunxherise