in

Kostaq Dodo per Maksi Çanin: ” Μe mire nje mik se nje çiflik”. A eshte e vertete?!

Ne ato pak dite te qendrimit tim ne Gjirokaster te parin qe takova ishte miku im Maksi Cani .
Maksi eshte personifikimi i gjalle i shprehjes popullore ” Με mire nje mik se nje ciflik”.Dhe njerez qe te jene personifikim i kesaj shprehjeje sot jane te pakte.


Maksi Cani ka vetem shoke e miq te shperndare ne Gjirokaster e jashte saj. Dhe ne kete drejtim Maksi eshte unikal.
Ketu nuk do te shkruaj per tiparet qe e bejne Maksin unikal ne kete drejtim ,por do te shkruaj per dicka tjeter qe perseri e ben ate unikal.
Ka mbi 45 vjet qe sherben ne Repartin Zjarrfikes.E filloi sherbimin ne kete repart qe ne vitet 70 gjate sherbimit ushtarak dhe e vazhdon akoma edhe sot.
Dikush mund te thote se ka shume qe punojne mbi 45 vjet. Dakort .Por Maksi ka mbi 45 vjet qe sherben aty ne vijen e pare ne lufte me flaket ,duke u kacavjere edhe tani ne moshen 60 e ca vjecare ne germadhat e shtepive qe digjen e qe rrezohen etj te kesaj natyre.
Jam i bindur se jo vetem ne Shqiperi,por edhe ne bote nuk ka rast te tille.Prandaj edhe ketu Maksi Cani eshte unikal.
Dhe Maksi nuk eshte ne krye per shuarjen e zjarrit,per te shpetuar njerez e pasurine e tyre me muskujt e tij ,por dhe me mendjen e tij,me udhezimet qe jep,me keshillat qe jep.
Por Maksi Cani eshte unikal edhe ne dicka tjeter : kur ne vitin famekeq 1997 shume e kishin braktisur detyren ,shume te tjere vidhnin e vrisnin , Maksi ne krye te detyres u qellua me dy plumba nga kriminelet ,shenjat e te cilave i ka ne trup si deshmi e heroizmit te tij.
Mund te shkruaj shume akoma…
Por dua te theksoj se ketij nderimi e respekti qe kane njerezit per Maksin duhet ti pergjigjet edhe qendrimi i auroriteteve vendore e qendrore. Mire bejne qe nderojne ndonje te huaj qe vjen ne qytetin tone e thote nje fjale,ose ndonje vendas qe organizon nje koncert etj,por nuk duhen harruar njerezit si Maksi,madheshtore por te thjeshte.

Duke perfunduar te uroj shendet e mbaresi miku im! Te jesh perhere i gezuar e i lumtur me familjen tende ,te afermit ,shoket e miqte e tu! Qyteti ,njerezit,shoqeria kane nevoje per njerez si ti ,ashtu si dje edhe sot edhe ne te ardhmen.

What do you think?

Written by admin

Organizata Politike vjen në Gjirokastër për të shpalosur programin e saj që synojnë rritjen e minimumit jetik dhe taksimin e më të pasurve…

Si e kujtoni kohen kur ne sheshin e Çerçizit behej xhiro me “rrobat e Amerikes”!