in

Fakt/ Duhanxhinjtë më të Rrezikuar, Infektuar dhe Viktima nga Koronavirusi

Duhanxhinjte me te Rrezikuar, Infektuar dhe Viktima nga Koronavirusi.

Perseri Doktorin e njohur Laver Stroka e kemi me nje shkrim me te rejat qe ai sjelle nga “ fronti” i luftes dhe “ rezultateve” te shkaktuara nga virusi vdekjeprures si dhe masat qe duhet te zbatojme per te mos e “qasur ne dere”.

Ja postimi i plote i Dr. Laverit:

Diferenca midis meshkujve dhe femrave te infektuara me coronavirus(COVID19) dhe vdekshmerise lidhet kryesisht me duhanpirjen!(marre nga The Lancet March 14, 2020).

Ushqimi i njeanshem i “perzgjedhur” eshte me pak i dobishem se ai i larmishem.

Nje grusht me vitamina vlen me pak se nje frut i fresket stine ose nje sallate me perime te fresketa po te stines.
Ajrosja e mjedisit dhe larja e duarve me sapun kane te njejtin efekt dobiprures.

Hudhra(qepa dhe preshi me kos ose gjize e konsumuar cdo vakt) dhe speci djeges(ne fasule dhe trahana etj), dhjosma e rigoni(ne gjelle me mish,ne petanik dhe ne veze) pa kaluar ne temperatura te larta perpunimi jane mbrojtes te fuqishem te infeksioneve dhe te kancerit.

Frika dhe ankthi shtojne nivelin e kortizonit ne gjak duke ulur dukshem forcat mbrojtese imunobiologjike dhe favorizuar infeksionet dhe kancerin.Veprimtaria fizike dhe mendore, humori dhe shmangia e alkolit dhe kafes jane “ilaci” me i mire.

-Zbatoni me perpikmeri keshillat e OBSH-se lidhur me COVID19!-shkruan Dr. Laver Stroka.

What do you think?

Written by Admini

Profili i Diana Bimit që Shkëlqente në Bukuri dhe Merrej Model Qytetarie dhe Emancipimi për Vajzat dhe Gratë Gjirokastrite në Vitet `57 e Lartë!

Gjirokastriti Koço Mosko nga Bostoni: “ Nuk Pimë më Kafe me Shokët, Populli Zbaton Rregullat që Nxjerr Qeveria Vendore e Federale”.