in

Zbuloni stilistet gjirokastrite qe prisnin e qepnin veshje si ne Paris qytetin me te madh te botes se modes!

Eshte foto e pas viteve 60-te, kohe qe edhe ne qytetin e Gjirokastres, kishte stiliste qe , mbeshtetur ne katalog te modes se huaj, qepnin mire e bukur.

Ja sa te dukura keto gra e vajza te qytetit, veshur me kostume, copa te shtrenjta , prerje te ndryshme, qepur me shije.

Si thoni, nuk duken si zonja , ne pamje e veshje?!

Veshjet e tyre s`kane gje te te perbashket me veshjet tradicionale te dyqaneve, mbushur raftet me kostume dale mode, te gatshme , te pa preferuiara, nje numer e nje trup.

Grate dhe vajzat e qytetit hynin ne Mapo sa per sehir se provat per kostumet e veshjet e stines i benin tek stilistet private te lagjeve se kishin besim per cilesine dhe copa nuk ju shkonte dem.

Po cilat ishin ato rrobaqepese ne qytet qe prisnin e qepnin ashtu si hiqej moda ne Paris , ne vendin me te madh te modes?

What do you think?

Written by admin

Recetë nga Lume Çobani:” Unë kështu e përgatis Glikon me Arra, po jo si e përgatitni?

Cili byrek ju pelqen me shume, tregoni dhe si e pergatitni byrekun me spinaq?