Zbuloni cilat fruta mund ti hani sebashku me lekuren e tyre

Shpesh kur duam te pergatisim nje leng frutash gjendemi brenda dilemes nese do te ishte mire te hidhnim dhe lekuren e frutes brenda, por pergjigja eshte se perfshirja e lekures dhe e fares varet nga fruti. Në ditët e sotme me përdorimin e shumë pesticideve dhe lëndëve kimike në rritjen e frutave, konsumi i lëkurave të tyre shkakton probleme.

Me poshte po ju sjellim disa fruta ne rastet kur lekurat e tyre jane te demshme dhe ne cilat raste ato nuk jane.

Manaferra

Manaferra është e pasur me omega-3, proteinë, fibër, dhe acide të ndryshme.Ajo e pajis organizmin me shumë antioksidantë të nevojshëm.

Molla

Lëkura e mollës është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe A.
Lëkura përmban fibër dhe antioksidantë, por farat nga ana tjetër shkaktojnë dhimbje stomaku në rastin më të mirë.
Farat janë helmuese dhe nëse konsumohen në sasi të mëdha mund të shkaktojnë dhimbje koke, marramendje, ankth dhe të vjella.

Rrushi
Lëkura e rrushit përmban substanca të forta që parandalojnë shfaqjen e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.
Këto substanca bashkë me vitaminën E gjenden edhe tek farat e rrushit.
Edhe këto të fundit kanë aftësi parandaluese të kancerit, problemeve me zemrën dhe çrregullimeve të shkaktuara nga stresi oksidues.

Bajamet
Bajamet shpesh konsiderohen si fara helmuese.
Ekspertët rekomandohen se përpara konsumit, bajamet e hidhura duhen përpunuar që të humbasin helmet. Bajamet duhet t’i nënshtrohen një nxehtësie të caktuar për të larguar çdo gjurmë helmi dhe bakteresh.

Kajsitë
Lëkura e kajsive është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe beta karotenit.
Farat e tyre nga ana tjetër nuk rekomandohen për konsum.

Qershitë
Farat e qershive janë shumë helmuese dhe nuk rekomandohen për konsum.
Qershitë vijnë nga e njëjta familje si bajamet, kajsitë, dardhat dhe pjeshkët.

Pjeshka
Lëkura e pjeshkës është e pasur me ushqyes dhe vitaminë A dhe C.
Ajo përmban antioksidantë dhe lufton inflamacionin. Bërthama e saj nga ana tjetër është helmuese dhe e pangrënshme.

Dardha
Lëkura e dardhës përmban shumë fitoushqyes, vitaminë C dhe antioksidantë.
Farat e saj janë toksike.

Kumbulla
Lëkura e kumbullës përmban shumë beta karoten, fibër, vitaminat C, K dhe A. Bërthama e kumbullës është toksike dhe duhet shmangur.

Limoni i Verdhë Dhe Jeshil
Lëkura e këtyre agrumeve ka pesë herë më shumë vitamina se lëngu.
Në te gjendet fibër,vitaminë C dhe kalçium.
Lëkura përmban bioflavonoidë që riparojnë dëmet e shkaktuara nga stresi oksidues.
Farat janë shumë të pasura me vitaminë C, B6 dhe fibër. Ato mund të transformohen në pluhur dhe janë të sigurta për konsum.

Kivi
Lëkura e kivit përmban një vaj të pasur me acide yndyrore Omega-3 që i bëjnë mirë zemrës dhe metabolizmit. Lëkura e kivit është e ngrënshme dhe përmban shumë fibër.
Farat janë gjithashtu të ngrënshme dhe të pasura me vitaminë E dhe acide yndyrore.

Bananja
Lëkura e bananes është e ngrënshme dhe e pasur me fibër. Shija nga ana tjetër nuk është aq e mirë.
Përpara konsumit, sigurohuni që lëkura e bananes nuk përmban pesticide.

Luleshtrydhet
Luleshtrydhet janë shumë të mira për organizmin.
Ato përmbajnë vitaminë C, fibër dhe antioksidantë.

Ananasi

Sipas të dhënave ananasi ka aftësi të forcojë sistemin imunitar dhe i bën mirë dhëmbëve.
Ai është i pasur me fibër, vitaminë C, mangan dhe bakër. Të gjithë këto ushqyes gjenden edhe tek lëkura e ashpër e frutit. Megjithatë lëkura përmban shpesh pesticide ndaj duhet larë mirë.

Pjepri
Farat e pjeprit janë të pasura me proteinë, vitamina dhe minerale.
Shkencëtarët kanë zbuluar se një pije me koncentrat portokalli dhe qumësht të nxjerrë nga farat e pjeprit mund të transformohet në një zëvendësuese të mirë të qumështit të lopës.
Lëkura e pjeprit është helmuese.

Shalqini
Farat e shalqinit janë shumë ushqyese sidomos për shëndetin e lëkurës, flokëve dhe thonjve.
Farat përmbajnë zink, hekur dhe fibër.
Lëvorja e shalqinit është e ngrënshme dhe përmban shumë vitaminë C dhe A.

Avokado
Lëkura e avokados është e pangrënshme, por bërthama e tij rekomandohet për konsum sepse është e pasur me antioksidantë.
Sipas të dhënave bërthama e avokados është një nga burimet më të mira të kaliumit, fibrës dhe antoksidantëve.
Sidoqoftë, ajo është pjesërisht toksike dhe duhet ngrënë në sasi të vogla,