Tani me nuk kemi perse ti porosisim vetem ne lokale sepse ne po ju japim menyren me te thjeshte te pastrimit te tyre

Me ardhjen e stines se veres te gjitheve na pelqen te ushqehemi me produktet e detit sidomos kur bejme plazh. Gjithsesi nuk eshte e thene qe vetem ne kohen e plazhit sepse ne mund ti gatuajme ato dhe pergjate gjithe vitit ne shtepine tone. Nje nga produktet qe eshte si pak me i bezdisshem ne pastrimin e tij dhe pergatitjen eshte midhja, prandaj ne sot kemi vendosur te ndajme menyren e pastrimit te tyre pa lodhje.

Marrim te gjitha midhjet sic i kemi blere ne nje qeske dhe iu hedhim persiper kripe deri ne dy luge pastaj i leme nje ore ne qetesi. Ne fund mbasi hapim qesken do te veme re se rera e tyre ka rene. Nese ka disa midhje qe kane akoma rere i biem persiper me nje tel enesh dhe ne fund mbasi jane pastruar i ziejme me uje dhe limon.