Sophia Loren sot ka ditelindjen, apo nuk e njihni?

Sophia Loren, diva e kinemase italiane, sot ka ditelindjen. Ajo mbushi 88 vjec. Nga keto 60 vjet ne kinematografi, ne filma aq te dashur e te pelqyer per publikun e botes, edhe ate shqiptar.

Gjate karrieres artistike do te shquhej e do te vleresohej me tituj e cmime, jo vetem si simbol i kinenase italiane.

Karrierën e nisi ne moshe moshen 14-vjeçare në vitin 1949 kur spikati në një konkurs bukurie. Katër vite më vonë do të mbërrinte edhe roli i parë i saj në kinema kur luan “joshësen” Kleopatra në filmin “Dy netë me Kleopatrën”.

Te moshuarit e sotem vleresojne bukurine dhe lojen e saj ne filma, vecanerisht ato qe ka luajtur ne vitet 60 perballe aktoreve te famshme si Marylin Monroe dhe Elizabeth Taylor.

Jeta dhe krijmimtaria e saj artistike ne filma eshte model per artistet e rinj te kinematografise.

Gezuar artiste e madhe, me shendet e lumturi festofsh dhe 100 vjetorin!