Neurokirurgu me famë botërore paralajmëron: Nëse nuk i dini 10 gjëra, nuk ka lumturi dhe jetë të shëndetshme

Neurokirurgu me famë botërore paralajmëron: Nëse nuk i dini 10 gjëra, nuk ka lumturi dhe jetë të shëndetshme për ju!

Këshillat e këtij njeriu janë të paçmueshme – ai patjetër e di se për çfarë po flet. Rregullat për një jetë të lumtur dhe të shëndetshme janë sigurisht një dietë e ekuilibruar dhe aktivitet fizik, por kjo nuk është e gjitha!

Neurokirurgu i famshëm Alexander Vlad Cirije thotë se pa 10 artikujt e mëposhtëm, vështirë se do ta arrini këtë qëllim.

1. Ai që zgjohet herët me siguri do të jetë i shëndetshëm
Zgjohuni sa më herët nëse mundeni me gjelat e parë. Natyrisht, ora 9 e mëngjesit është kufiri për t’u zgjuar, sepse në të kundërt do të jeni të mërzitur dhe të lodhur gjatë gjithë ditës.

2. Ajri i pastër garanton një tru të shëndetshëm
Sa më shumë kohë të kaloni në ajër të pastër dhe aq më shpesh ajrosni dhomat ku qëndroni. Truri duhet të marrë mjaftueshëm oksigjen!

3. Lëvizja do të thotë jetë
Shfrytëzojeni pushimin në punë për të ecur, qoftë edhe për ushtrime të lehta. I gjithë trupi juaj do t’ju falënderojë dhe ju do të ndiheni më mirë!

4. Një ditë e mirë fillon me një dush në mëngjes
Do të zgjoheni, do të ndiheni të freskët, do të ngrini humorin dhe do të luftoni depresionin!
5. Mëngjesi është një kohë për relaksim të plotë
Vakti i parë duhet të hahet në heshtje, pa gazeta, televizor, celular. Përqendrohuni vetëm te ushqimi – dhe shpejt do ta rregulloni tretjen.

6. Shëndeti në një filxhan
Pini çaj ose kafe ngadalë, asnjëherë “përdredhur” dhe shpejt. Ashtu si me mëngjesin, shijoni një filxhan pijen tuaj të preferuar të nxehtë pa u shpërqendruar.
7. Qeshni / Sa më shpesh aq më mirë! Ju lehtë mund ta mashtroni trurin – buzëqeshni si një sinjal se gjithçka është në rregull, edhe nëse nuk është ashtu, dhe truri do të zvogëlojë nivelin e hormoneve të stresit në trup!

8. Dreka duhet të jetë e lehtë
Ndani një drekë me një mik, siç thotë shprehja e vjetër. Është më mirë të qëndroni pak të uritur sesa të hani tepër. Mos e detyroni trupin tuaj të bëjë punë të panevojshme!

9. Darka është edhe më e lehtë se dreka
Ne do të citojmë përsëri thënien e vjetër: “Jepini armikut darkë”. Vaktet e mbrëmjes duhet të jenë sa më të lehta, sepse nuk duhet të hani ushqime të vështira për t’u tretur, si mishi dhe ushqimet e yndyrshme. Lëreni trupin të pushojë. Gjithashtu, nuk duhet të pini alkool gjatë natës, pasi do t’ju prishë gjumin.

10. Gjumi është i shenjtë
Në shoqërinë moderne, shumica e njerëzve flenë pak në mënyrë që të kenë sa më shumë kohë për të kryer aktivitete të ndryshme. Por kjo është një qasje krejtësisht e gabuar, sepse gjumi është po aq i rëndësishëm sa ushqimi dhe ajri. Ju duhet të shkoni në shtrat jo më vonë se mesnata, paralajmëron doktor Aleksandri./News/