Ndahet nga jeta Tina Turner, këngëtarja e famshme me origjinë amerikane

Tina Turner, këngëtarja me origjinë amerikane, e cila la një komunitet bujqësor dhe marrëdhënie abuzive për t’u bërë një nga artistet më të mira të regjistrimit të të gjitha kohërave, vdiq të mërkurën në moshën 83-vjeçare. “Ajo vdiq në paqe, pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Küsnacht afër Cyrihut, Zvicër”, tha përfaqësuesi i saj. Turner e filloi karrierën e saj në vitet 1950, gjatë viteve të hershme të rock and roll dhe evoluoi në një fenomen MTV, duke u kthyer në trendin e të rinjve të viteve 80-të.

Në videon për këngën e saj në krye të listës “What’s Love Got to Do with It”, në të cilën ajo e quajti dashurinë një “emocion të dorës së dytë”, Turner mishëroi stilin e viteve 1980 teksa kalonte nëpër rrugët e qytetit të Nju Jorkut me flokët e saj biondë me thumba. Veshur me një xhaketë xhinse të prerë, minifund dhe taka stiletto.

Me shijen e saj për eksperimentimin muzikor dhe baladat e formuluara troç, Turner shkëlqeu në mënyrë të përsosur me një peizazh pop të viteve 1980, në të cilin fansat e muzikës vlerësonin tingujt e prodhuar në mënyrë elektronike dhe përçmonin idealizmin e epokës hipi. Ndonjëherë e mbiquajtur “Mbretëresha e Rock’n Roll”, Turner fitoi gjashtë nga tetë çmimet e saj Grammy në vitet 1980. Dekada e pa atë me një duzinë këngësh në Top 40, duke përfshirë “Typical Male”, “The Best”, “Private Dancer” dhe “Better Be Good to Me”. Shfaqja e saj e vitit 1988 në Rio de Zhaneiro tërhoqi 180,000 njerëz, që mbetet një nga audiencat më të mëdha të koncerteve për çdo interpretues të vetëm.

Një histori abuzimi nga i shoqi, mbijetesa

dhe karriera në kinema krah Mel Gibson

Deri atëherë, Turner kishte qenë e lirë nga martesa e saj me kitaristin Ike Turner për një dekadë. Superylli ishte i hapur për abuzimin që pësoi nga ish-bashkëshorti i saj gjatë partneritetit të tyre martesor dhe muzikor në vitet 1960 dhe 1970. Ajo përshkroi sytë e mavijosur, buzët e thyera, një nofull të thyer dhe lëndime të tjera që e dërguan vazhdimisht në dhomën e urgjencës. “Historia e Tina-s nuk është ajo e viktimave, por e një triumfi të jashtëzakonshëm”, shkroi këngëtarja Janet Jackson për Turnerin, në një botim të Rolling Stone që e vendosi Turnerin në numrin 63, në listën e 100 artistëve më të mirë të të gjitha kohërave. “Ajo është transformuar në një sensacion ndërkombëtar – një fuqi elegante”, tha Jackson. Në vitin 1985, Turner i dha një kthesë imagjinare reputacionit të saj si një e mbijetuar. Ajo luajti rolin e udhëheqëses së pamëshirshme të një posti në një djerrinë bërthamore, duke luajtur përballë Mel Gibson në pjesën e tretë të ekskluzivitetit të Mad Max, “Mad Max Beyond Thunderdome”.

Shumica e këngëve hit të Turner janë shkruar nga të tjerë, por ajo i gjallëroi me një zë që kritiku muzikor i ‘New York Times’, Jon Pareles, e quajti “një nga instrumentet më të veçantë në pop”. “Është me tre nivele, me një regjistër të ulët hundësh, një ulërimë, një gamë të mesme prerëse dhe një regjistër të lartë aq befasues sa tingëllon si një falseto,” shkroi Pareles në një përmbledhje të koncertit të vitit 1987 / Nga gazeta DITA/