Keto 4 gabime te ushqyerit po na sjellin probleme ne shendetin tone...

Studimet thone se individet duhet te kene kujdes dietene tyre ushqimore nese nuk deshirojne qe te kene probleme te mevonshme shendeti. Ja disa keshilla:

1. Nuk marrin sa duhet drithera te plota.
Orizin, sheqerin, bollgurin , gjithashtu dhe makaronat duhet ti marrim integrale.

2. Nuk marrim sa duhet qumesht.
Qumeshti me yndyra te plota eshte me i mire se qumshti i perpunuar. Duhet te konsumojme vetem ate.

3. Frutat e thata
Arrat dhe frutat e thata jane te pasura me vitamina, fibra, proteina. Duhet te ham sa me shume nga ato.

4. Mishi i perpunuar dhe kripa
Ne dieten tone ushqimore eshte mire qe mishin e perpunuar ta largojme komplet. Te gjithve na pelqen nje ushqim i shijshem me kripe, por ajo duhet mbajtur ne norma te caktuara.