CNN për bregdetin Shqiptar: Amerikanët vërshojnë drejt pikave të nxehta të Evropës. Ja ku po shkojnë evropianët...

Sipas nje artikulli te sotem te CNN, nëse keni menduar se çdo amerikan që njihni është në Evropë këtë verë (ose u drejtua atje këtë vjeshtë), mund të keni të drejtë.

“Për shumicën e udhëtarëve amerikanë, ky është viti i parë që ata po udhëtojnë të papenguar nga kufizimet Covid,” tha Dolev Azaria, themeluesi i Azaria Travel me qendër në Nju Jork, në një email.

“Dhe me një kërkesë të tillë të ndrydhur, destinacionet më të njohura në Itali, Francë dhe Greqi, si Bregu i Amalfit, Capri, Toscana, Riviera Franceze, St. Tropez dhe Mykonos, po shohin kërkesë rekord të lartë.”

Për klientët e saj më dallues evropianë, Azaria thotë se agjencia e saj po rekomandon që ata “të shfrytëzojnë plotësisht vende si Indonezia dhe veçanërisht Bali, në sezonin e saj të hapjes” si një mënyrë për t’i shpëtuar hordhive aktuale turistike në vendet më të njohura të kontinentit.

Brenda Evropës, ajo i drejton klientët në ishullin francez të Korsikës — një “version më me këmbë në tokë, i qetë i fqinjit të saj të shkëlqyer italian, Sardenjës” — dhe vijës bregdetare 295 kilometra (183 milje) të Malit të Zi mbi disa plazhet dhe ishujt më të shkelur të Kroacisë.

CNN Travel kontaktoi me agjentë të tjerë udhëtimi, ekspertë dhe vendas në Evropë se ku të shkoni për t’u larguar nga masat e verës në Itali, Spanjë, Francë dhe Kroaci — midis vendeve të tjera evropiane të njohura me udhëtarët amerikanë — nëse po kërkoni për të shkuar atje ku nuk janë të gjithë.

Marianne Fabre-Lanvin, bashkëthemeluese e linjës së verërave organike franceze Souleil Vin de Bonté, tregon Camargue – një rajon i egër me plazhe të gjera dhe të zbrazëta ku enden kuajt e bardhë – për një arratisje më të qetë në lindje të Montpellier. Strehimi përfshin gamën nga një qëndrim fshatar në një fermë tradicionale demash ose kuajsh të quajtur manade deri në versionin e hotelit butik me pesë yje të qëndrimit në fermë në Le Mas de Peint.

“Camargue nuk është i mbushur me njerëz. Ka plazhe shumë, shumë të gjata në këtë zonë, kështu që ju jeni vetëm në plazh nëse dëshironi, edhe në muajt e pikut të verës,” thotë Fabre-Lanvin, duke përmendur La Plage de l’Espiguette si një. e preferuara. Gjatë verës, një klub plazhi i qëndrueshëm, L’Oyat Plage, madje shfaqet në rërë, duke vizatuar grupin e kitesurfing.

Artikulli nis me preferencat e amerikaneve si me siper dhe destinacionin e ri te evropianeve, pak sekret per ata qe kane shkuar me pare dhe nuk duan shume turma, dhe kjo eshte Shqiperia si me poshte:

Shumë më pak i goditur nga turistët sesa Greqia fqinje në jug ose Italia përtej Adriatikut, vendi i Gadishullit Ballkanik, Shqipëria është ende disi një sekret që ruhet nga afër mes udhëtarëve të zgjuar — por nuk ka gjasa të qëndrojë në kete ulje për një kohë të gjatë.

“Kroatët dhe europianët në përgjithësi po zbulojnë bregdetin shqiptar”, tha Mandic i Secret Dalmacia. “Është përrallore, është tepër e lirë. Ushqimi, historia, mikpritja, natyra, plazhet, gjithçka është këtu.” Ndër plazhet për të eksploruar përgjatë asaj që quhet Riviera Shqiptare janë Ksamili, pranë kufirit me Greqinë, dhe Himara me Dhërmiun më në veri, ku mund të ushqeheni me pjata të lira me karkaleca deti, oktapod të pjekur në skarë dhe peshq të freskët të kapur direkt nga deti Jon, duke vështruar hapësirën e saj vezulluese.