in ,

Petalet e karafilit ose te trendafilit te kuq, ne shijen e aranxhates te dikurshme!

 

Shume e thjeshte, ja si e pergatit Alketa Ponde:

Marrim petalet e karafilit, ose te trendafilit te kuq,pjesen e kuqe vetem( mos tu keni marre ere ose mirisur fare) dhe i hedhim ne nje kavanoz qelqi me uje te paster dhe limontos pluhur dhe i leme tek ballkoni qe t’i kapin rrezet e diellit per 3 ose 5 dite derisa te jete ngjyrosur uji.

Here pas here gjate ketyre diteve e tundim kavanozim qe te shohim sa eshte c’ngjyrosur petali i kuq.Ne fund i kullojme lengun dhe i shtojme sheqer ne nje shishe te madhe sipas deshires plus uje tjeter derisa te kete shije majhoshe dhe e vendosim ne frigorifer te ftohet dhe gati per ta shijuar. Aroma e karafilit te shoqeron ne cdo pik te saj.
Behet nje shurup per qejf me shijen e aranxhates se dikurshme!

What do you think?

Written by admin

Ndahet nga jeta poeti i njohur sarandiot Agim Mato

Lajm i hidhur, ndahet nga jeta drejtuesi i njohur i arsimit gjirokastrit Leonidha Xuhano