Vetitë çudibërëse të bananes - Mos u Mundoni Kot, Nuk i dini!

Bananet jane nje frut mjaft i pelqyeshem per te gjitha grupmoshat, ndoshta dhe nje frut perhere i gjendshem ne cdo familje.

Pervecse shume te shijshme ato kane dhe mjaft vlera ushqyese. Me poshte po listojme disa nga vetite cudiberese qe ky frut i sjell organizmit tone.

1. Ndihmon ne uljen e depresionit.
2. Lekura e bananes sheron fryrjen e gjunjeve
3. Ul rrezikun e atakut ne zemer
4. Bananet e papjekur zhdukin diarene
5. Bananet e pjekura lehtesojne kapsllekun
6. Bananet te ndihmojne te lesh cigaren
7. Bananet jane nje frut antiinflamator
8. Shume e mire per shendetin e shtylles kurrizore
9. Lufton infeksionet
10.Ul presionin e gjakut
11.Ndihmon ne zhdukjen e Ulceres
12.Te jep energji te menjehershme
13.Eshte nje frut qe ka antioksidant, minerale dhe vitamina gjithashtu

Banania eshte nje frut qe duhet te konsumohet regullisht.