Vasillua nga fshati Dervician prezanton receten e saj te famshme Gliko me Kungull Dimeror ne TV Klan

Ne nje nga emisionet e Diela Shqiptare ne TV Klan , Blerina Bombaj ka qene mysafire ne shtepine e Vasillos ne fshatin Dervician te Dropullit ku percolli per shikuesit nje recete tradicionale gliko me kungull te kuq dimeror, tipike te zones.

Vasillua , nikoqirja e shtepise, e ka befasuar Blerinen qe, pasi e ka qerasur me llokume te shtepise, ka nisur nga pergatitja e recetes.

Kungullin e pastroi nga lekura, e preu copa copa ne nje forme te vecante qe i vendosi ne nje ene ne uje te zbardhur nga nje dore gelqere, per ta forcuar.

Pas pastrimit, copat e vogla te kungullit i pastroi, i zjeu ne uje dhe hodhi sherbetin per 1kg kungull nje kg sheqer, dhe barbaroz per arome.

Blerina e shijoi shume glikon me kungull te bashkeshoqruar me fjalet pergezuese: Sa shume me shijoi kjo gliko, kercet ne goje!”

Ju ftojme qe menyren e pergatitjes ta ndiqni te plote ne emisionin e kesaj te diele ne TV Klan.

E urojme Vasillon per prezantimin e kesaj recete me premtimin se ne te ardhmen do te percjellim edhe ne faqen tone receta gatimi nga ajo dhe shoqet e saj nikoqire dropullite.