A e dini se tani raftet neper dyqane po i ze uji i kaktusit ?

Pak kohe me perpara degjohej te flitej per blerje ne mase te ujit te kokosit, por tani raftet neper dyqane po i ze uji i kaktusit.

Por, cfare eshte uji i kaktusit?

Uji i kaktusit del nga fruti i kaktusit, kështu që është i lehtë dhe me pak ingredientë. Është i ulët në kalori dhe  eshte i pasur me kalium.

A eshte i shendetshem?

Si pas eksperteve , ai  ndihmon në hidratimin e trupit tonë dhe përmbajtja e lartë e kaliumit ndihmon në zëvendësimin e elektroliteve të humbura gjate angazhimeve tona ditore.

Ne nje paketim te tille uji kokosi gjenden:

10 kalori, 0 gr yndyrna,o gr proteina, 2 gr sheqer, 3 gr karbohidrate, 0 gr fibra, 6 mg kalium dhe 15 mg sodium.

Kështu që pini sa më shumë ujë kaktusi, por kujdes  duhet te sigurohuni të blini ujë të vërtetë kaktusi pasi shumë marka mund të abuzojne.